W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Zbigniew Rau uczestniczył w międzynarodowej konferencji nt. Białorusi

22.11.2021

W dniu 22 listopada Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau wziął udział w konferencji wysokiego szczebla zorganizowanej w Wiedniu przez kanclerza Alexandra Schallenberga.

Konferencja wysokiego szczebla nt. sytuacji na Białorusi zorganizowana w Wiedniu przez kanclerza Alexandra Schallenberga.

Spotkanie ze względu na obostrzenia pandemiczne w Austrii odbyło się w formacie wideokonferencji. Jego celem było przedyskutowanie możliwych sposobów na zakończenie kryzysu politycznego na Białorusi, doprowadzenie do rozpoczęcia dialogu między władzami a demokratyczną opozycją, a także powrót Białorusi na ścieżkę demokratyzacji. Minister Zbigniew Rau podkreślił, że głównymi celami Polski oraz UE pozostają wsparcie niezależności i suwerenności Białorusi oraz ochrona praw obywateli Białorusi, a także doprowadzenie do uwolnienia wszystkich więźniów politycznych.

- Jako wspólnota transatlantycka nie uznajemy Aleksandra Łukaszenki za prezydenta i nie powinniśmy tego czynić w przyszłości. Nie ma mowy o powrocie do poprzedniego stanu rzeczy, jak to miało miejsce po wcześniejszych tzw. wyborach. Reżim stał się jeszcze bardziej archaiczny, a społeczeństwo bardziej zdeterminowane. Nasza solidarność i nasza odporność jest dla Białorusinów zwiastunem zwycięstwa – powiedział Minister Rau.

 

Łukasz Jasina

Rzecznik Prasowy MSZ

 

Foto: Tymon Markowski / MSZ

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}