W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Zbigniew Rau uczestniczył w spotkaniu ministerialnym UE – południowe sąsiedztwo

26.11.2020

Przegląd stosunków UE z krajami położonymi na południowym brzegu Morza Śródziemnego był przedmiotem spotkania ministerialnego UE – południowe sąsiedztwo, które odbyło się w czwartek z inicjatywy Hiszpanii i Komisji Europejskiej.

2020.11.26 Warszawa . Minister Zbigniew Rau . Wideokonferencja Poludniowe Sasiedztwo .
Fot. Tymon Markowski / MSZ

W swoim wystąpieniu minister Rau zauważył, że pandemia pogłębiła wyzwania, z jakimi mierzą się dziś kraje Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Podkreślił, że w obliczu zachodzących tam procesów demograficznych i gospodarczych oraz niestabilnej sytuacji bezpieczeństwa istnieje potrzeba wypracowania dalekosiężnego programu współpracy UE z tym regionem. Dodał przy tym, że priorytetem przyszłych relacji powinno pozostać promowanie stabilizacji politycznej i ekonomicznej, w tym wzrostu gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy.
 

Minister Rau podkreślił, że mimo szczególnego zaangażowania we wschodnim wymiarze sąsiedztwa, Polska jest także aktywna na południu. – Polska wnosi wkład w operację UE „Irini” na Morzu Śródziemnym i misję pokojową ONZ w Libanie. Oferujemy wsparcie rozwojowe i humanitarne społeczeństwom Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. W ramach V4 przygotowaliśmy projekty dla Libii i Maroka – przypomniał szef polskiej dyplomacji. Zaznaczył również, że Polska popiera dalszy rozwój Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i opowiada się za utrzymaniem właściwej równowagi między jej wymiarem wschodnim i południowym – tak pod względem politycznym, jak i finansowym.
 

Spotkanie wpisało się w toczącą się w UE refleksję nad przyszłością relacji z południowym sąsiedztwem. W dyskusji uczestniczyli m.in. Wysoki Przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell, komisarz do spraw sąsiedztwa i rozszerzenia Olivér Várhelyi, liczni ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich UE oraz krajów południa objętych polityką sąsiedztwa (Algieria, Egipt, Izrael, Jordania, Liban, Libia, Maroko, Palestyna, Syria, Tunezja).

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Fot. Tymon Markowski / MSZ

{"register":{"columns":[]}}