W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Zbigniew Rau wziął udział w wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych państw Procesu Berlińskiego

08.06.2021

8 czerwca odbyła się wideokonferencja ministrów Spraw Zagranicznych państw Procesu Berlińskiego. Było to pierwsze spotkanie polityczne w ramach niemieckiego przewodnictwa w pracach tego formatu.

2021.06.08 Warszawa . Minister Zbigniew Rau . Wideokonferencja Proces Berlinski .
Fot. Tymon Markowski / MSZ

Polska konsekwentnie wspiera unijne aspiracje naszych partnerów z Bałkanów Zachodnich. Oczekujemy aktywizacji procesu rozszerzenia i wzmocnienia dialogu politycznego z krajami kandydującymi - podkreślił w swoim wystąpieniu minister Zbigniew Rau.

Minister nawiązał także do  trwającego obecnie polskiego przewodnictwa w V4, którego jednym z priorytetów jest również wspieranie procesu integracji europejskiej państw Bałkanów Zachodnich. Minister poinformował w tym kontekście, że najbliższe spotkanie ministrów SZ państw V4 i BZ odbędzie się 28 czerwca br. w Rogalinie.

Zainicjowany w 2004 roku Proces Berliński stanowi dodatkowy, komplementarny wobec polityki rozszerzenia UE, instrument służący wspieraniu współpracy regionalnej na Bałkanach Zachodnich, szczególnie w obszarze gospodarczym  i połączeń infrastrukturalnych, ale także zbliżania społeczeństw, współpracy młodzieży i procesu pojednania. - Polska jest przekonana o realnej wartości dodanej Procesu Berlińskiego -  stwierdził minister Rau, podkreślając jednocześnie, że obywatele państw regionu muszą realnie odczuć pozytywne efekty realizowanych reform i procesu integracji, szczególnie dzisiaj, kiedy muszą dodatkowo mierzyć  się z konsekwencjami pandemii COVID-19. Wskazał w tym kontekście na znaczenie projektu Wspólnego Regionalnego Rynku w regionie BZ. Wyraził jednocześnie satysfakcję, że na agendzie niemieckiego przewodnictwa znalazły się także tematy wzmocnienia społeczeństwa obywatelskiego, wsparcia młodzieży i wzajemnego pojednania, które były również horyzontalnymi priorytetami polskiego przewodnictwa w pracach Procesu Berlińskiego w 2019 roku.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Biuro Rzecznika Prasowego 

fot. Tymon Markowski / MSZ 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}