W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ministrowie Rau i Przydacz wzięli udział w webinarium nt. Białorusi

27.01.2021

Kolejne z serii zainicjowanych przez Polskę seminariów internetowych poświęconych sytuacji na Białorusi zgromadziło prawie 700 uczestników i obserwatorów. Przedsięwzięcie otworzyli ministrowie spraw zagranicznych Polski - Zbigniew Rau, Francji - Jean-Yves Le Drian, Litwy - Gabrielius Landsbergis i Rumunii - Bogdan Aurescu a także liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.

Ministrowie Rau i Przydacz wzięli udział w webinarium nt. Białorusi

W panelu dyskusyjnym, który został zorganizowany 27 stycznia w Paryżu przez Ambasady Polski, Litwy i Rumunii oraz European Council on Foreign Relations wziął udział również wiceminister Marcin Przydacz.

Minister Zbigniew Rau podkreślił, że Białorusini bronią swojej godności i wartości demokratycznych tożsamych z tymi, na których opiera się Unia Europejska. - To sprawia, że na Unii i wspólnocie euroatlantyckiej spoczywa odpowiedzialność za wsparcie białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego i utrzymanie presji na władze w Mińsku - podkreślił. Zdaniem ministra, zaangażowanie środowisk opiniotwórczych i decyzyjnych w Europie w debatę o sytuacji na Białorusi i przyszłości tego kraju jest ważnym elementem inspirującym instytucje międzynarodowe i poszczególne stolice do działań.  Szef polskiej dyplomacji przypomniał, że to Warszawa i Grupa Wyszehradzka zaproponowały Plan Gospodarczy Unii Europejskiej dla Demokratycznej Białorusi, który uzyskał poparcie wszystkich 27 państw członkowskich. Koncepcja dostatniej przyszłości Białorusi musi mieć wyraźne wsparcie całej rodziny demokratycznych państw, a nie tylko pojedynczych partnerów, takich jak Litwa czy Polska – zaznaczył. – Tego, co zaczęło się w zeszłym roku, nie można zatrzymać ani stłumić. Wierzę, że zwycięży demokratyczna Białoruś i jej heroiczne społeczeństwo – podsumował minister Rau.

Uczestnicy części panelowej skupili się na omówieniu uwarunkowań wpływających na dynamikę sytuacji na Białorusi oraz na możliwościach wsparcia demokratycznych aspiracji białoruskiego społeczeństwa ze strony wspólnoty europejskiej. Wiceminister Przydacz wyraził przekonanie, że rozpoczęty po sfałszowanych wyborach prezydenckich masowy ruch protestu jest nośnikiem nieuchronnej zmiany. Polska, UE i cała wspólnota demokratycznych państw nie pozostają obojętne wobec heroicznych, uzasadnionych dążeń białoruskiego społeczeństwa i wspierają je w sposób spójny na wielu płaszczyznach. W tym kontekście wiceminister zwrócił uwagę na przygotowywany przez Komisję Europejską z inicjatywy Polski i Państw Grupy Wyszehradzkiej Plan Gospodarczy UE dla Demokratycznej Białorusi, który będzie ważnym elementem „pozytywnej oferty UE  dla Białorusi w trakcie  demokratycznej transformacji”. 

Zdaniem wiceszefa polskiej dyplomacji, chociaż trwający na Białorusi kryzys ma charakter wewnętrzny, wśród czynników determinujących jego rozwój jest niewątpliwie polityka Moskwy. Rosja jednoznacznie opowiedziała się po stronie Aleksandra Łukaszenki i pomaga mu politycznie trwać. Ma to jednak swoje konsekwencje, które w perspektywie długofalowej sprowadzają się do osłabienia Białorusi jako państwa „Rosja wykorzysta słabą pozycję Białorusi i dotyczyć to będzie zwłaszcza obszarów ekonomiczno-gospodarczego i wojskowego”.  Wiceszef polskiego MSZ poruszył również kwestie ochrony praw człowieka na Białorusi i potrzeby stworzenia sprawnego mechanizmu międzynarodowego. Miałby on umożliwić dokumentowanie naruszeń, który w przyszłości służyłyby niezależnym dochodzeniom.

Liczny udział w webinarium potwierdza aktualność tematu i jego znaczenie dla europejskiej opinii publicznej i środowiska eksperckiego

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

fot. Tymon Markowski / MSZ

 

{"register":{"columns":[]}}