W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ministrowie spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej i państw regionu o przyszłości Partnerstwa Wschodniego

29.04.2021

– Doceniamy strategiczne znaczenie Europejskiej Polityki Sąsiedztwa. Jej wschodni wymiar czyli Partnerstwo Wschodnie pozostaje nieodmiennie jednym z filarów i priorytetowych kierunków polskiej polityki wschodniej. Dla Polski, podobnie jak dla państw Grupy Wyszehradzkiej, utrzymanie Partnerstwa Wschodniego na liście priorytetów UE miało zawsze duże znaczenie z uwagi na jego stabilizacyjną rolę oraz promocję postępu gospodarczego w Europie Wschodniej. Razem inwestujemy w rozwój, bezpieczeństwo i stabilność w regionie – powiedział Minister Rau podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego.

2021.04.29 Warszawa . Minister Zbigniew Rau . Wideokonferencja . Spotkanie ministrow SZ krajow V4 - Polska , Wegry , Czechy , Slowacja .
Fot. Tymon Markowski / MSZ

Spotkanie odbyło się w ramach polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej i stanowiło element przygotowań do szczytu Partnerstwa Wschodniego, zaplanowanego na październik 2021 r. w Brukseli. Istotnym tematem rozmów była przyszłość Polityki Wschodniego Sąsiedztwa, w szczególności problematyka bezpieczeństwa. Na zaproszenie ministra Zbigniewa Raua w spotkaniu uczestniczyli również ministrowie spraw zagranicznych Portugalii, Finlandii i Szwecji, Komisarz UE ds. Sąsiedztwa i Rozszerzenia Olivér Várhelyi oraz Sekretarz Generalny ESDZ Stefano Sannino.

Ministrowie podkreślili rolę i szczególne zaangażowanie państw Grupy Wyszehradzkiej w politykę Partnerstwa Wschodniego oraz omówili przygotowania do Szczytu PW w Brukseli. Rozmówcy zaznaczyli, iż Partnerstwo Wschodnie okazało się jedną z najbardziej udanych inicjatyw polityki zagranicznej UE, przyniosło pozytywne zmiany w regionie i ma nadal znaczący potencjał transformacyjny w zakresie rozwoju gospodarczego, społecznego i regionalnego.

– W naszym długoterminowym i strategicznym interesie leży jak najbliższa integracja krajów PW z Unią Europejską, połączona z dalszą demokratyzacją i modernizacją krajów regionu. Szczególnego znaczenia cele te nabierają w kontekście coraz bardziej agresywnej polityki rosyjskiej w tej części kontynentu – powiedział minister Rau. Szef polskiej dyplomacji podkreślił również znaczenie przeprowadzenia jesienią br. Szczytu Partnerstwa Wschodniego oraz zaakcentował potrzebę wypracowania ambitnych celów Partnerstwa Wschodniego po 2020 roku. – Musimy nadać Partnerstwu ambitną wizję polityczną, która zawierać będzie konkretne cele do osiągnięcia w najbliższej i dalszej przyszłości. Zaś deklaracja Szczytu powinna odzwierciedlać różne aspiracje partnerów i oferować krajom stowarzyszonym perspektywę europejską, zgodnie z ich indywidualnymi wyborami – zaznaczył minister Rau.

Rozmówcy wskazali także na istotne znaczenie wsparcia dla krajów PW w walce z pandemią i rolę współpracy gospodarczej. Odnosząc się do tematu bezpieczeństwa minister Rau powiedział: ­– To nie przypadek, że właśnie teraz zaczynamy dyskusję o bezpieczeństwie w ramach Partnerstwa Wschodniego. Związane z tym wyzwania w Europie stale rosną. Uważamy, że debaty o bezpieczeństwie UE nie da się oddzielić od tego, co dzieje się u boku jej granic – na wschodzie i na południu. Jeśli chodzi o sąsiedztwo wschodnie, musimy przyznać, że sytuacja jest bardzo trudna. Wiele konfliktów pozostaje nierozwiązanych, a pojawiły się i nowe źródła napięć. Niemal we wszystkich przypadkach mamy do czynienia z Rosją.

Podczas wideokonferencji Ministrowie Grupy Wyszehradzkiej przyjęli wspólne oświadczenie, poświęcone przyszłości Partnerstwa Wschodniego, w którym podkreślili, że polityka UE wobec wschodnich partnerów musi być wiarygodna, dynamiczna i atrakcyjna. Powinna odzwierciedlać wspólne wartości, stanowiące fundament PW. Ministrowie zadeklarowali wolę utrzymania wsparcia i dalszego rozwoju Partnerstwa Wschodniego po 2020 roku.

Spotkania ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego odbywają się tradycyjnie w ramach każdego przewodnictwa Polski w  tym formacie, który świętuje w bieżącym roku swoje 30-lecie.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

fot. Tymon Markowski / MSZ

Materiały

Wspólne​_oświadczenie​_V4​_po​_spotkaniu​_ministerialnym​_V4​_PW
Wspólne​_oświadczenie​_V4​_po​_spotkaniu​_ministerialnym​_V4​_PW​_29042021.pdf 0.41MB
Joint​_Statement​_V4​_and​_EaP
Joint​_Statement​_V4​_and​_EaP​_29042021​_FINAL.pdf 0.16MB

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}