W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Mural wyszehradzki w Warszawie na finale Polskiej Prezydencji w V4

25.06.2021

W Warszawie przy ul. Dobrej 53 odsłonięty został w dniu 25 czerwca mural, upamiętniający 30-lecie istnienia Grupy Wyszehradzkiej oraz koniec rocznego przewodnictwa Polski w tym formacie. W wydarzeniu udział wzięli Wicepremier Rządu RP, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, prof. Piotr Gliński, Sekretarz Stanu w MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, Dyrektor Narodowego Centrum Kultury (NCK), prof. Rafał Wiśniewski, jak również przedstawiciele państw wyszehradzkich akredytowani w Polsce: ambasador Republiki Słowackiej Andrej Droba, ambasador Republiki Węgierskiej Orsolya Zsuzsanna Kovács oraz chargé d’affaires Republiki Czeskiej Jiří Kyrian.

Odsłonięcie muralu wyszehradzkiego w Warszawie na finale Polskiej Prezydencji w V4

W swoim wystąpieniu Wicepremier Piotr Gliński podkreślił wagę współpracy kulturalnej w formacie wyszehradzkim, wspomniał też o spotkaniach ministrów kultury V4 i Nagrodzie Wyszehradzkiej, której laureatem w tym roku zostało NCK. Dyrektor Rafał Wiśniewski podkreślił znaczenie murali w przestrzeni miejskiej, nazywając cztery murale wyszehradzkie nową galerią sztuki ulicznej.

Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk przypomniał genezę powstania Grupy Wyszehradzkiej, akcentując znaczenie 30 rocznicy powołania tego formatu, którą obchodziliśmy w lutym br. Przedstawił także najważniejsze inicjatywy i sukcesy polskiego przewodnictwa w V4. Sekretarz Stanu przypomniał o przyjętej przez szefów rządów V4 w lutym br. w Krakowie bardzo konkretnej i ambitnej deklaracji rocznicowej, która nie tylko podsumowuje sukcesy 30-tu lat, ale również wyznacza główne obszary współpracy na przyszłość. „Grupa Wyszehradzka to wiele projektów nie tylko politycznych, ale też społecznych. Od ponad 20 lat funkcjonuje Fundusz Wyszehradzki, z tego funduszu zrealizowano wiele projektów. Elementem dialogu ze społeczeństwami jest także ten mural, który odsłaniamy w Warszawie” - powiedział wiceminister spraw zagranicznych.

W swoim przemówieniu Sekretarz Stanu zapowiedział także przyszłotygodniowe wydarzenia wieńczące prezydencję Polski w formacie Grupy Wyszehradzkiej - szczyt premierów V4, który odbędzie się w Katowicach w dniu 30 czerwca oraz poprzedzające go spotkanie szefów dyplomacji V4,  Bałkanów Zachodnich i Chorwacji w Poznaniu i Rogalinie w dniu 29 czerwca. Podkreślił wagę społecznego wymiaru współpracy obywateli państw V4 i podnoszenia świadomości działalności Grupy, co realizowane było przez polskie placówki dyplomatyczne na cały świecie przez cały rok polskiego przewodnictwa w V4 i czego przykładem jest projekt wyszehradzkiego muralu w czterech stolicach Grupy. 

****

Mural autorstwa Magdy Miszczak został zrealizowany we współpracy Narodowego Centrum Kultury i Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przy wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, z zaangażowaniem Instytutów Polskich w Bratysławie, Budapeszcie i Pradze. Mural w Warszawie odsłonięty został jako pierwszy z czterech realizacji w stolicach państw V4, kolejne oficjalne uroczystości zaplanowane są na dzień 29 czerwca w Bratysławie i 30 czerwca w Budapeszcie, natomiast w Pradze odsłonięcie nastąpi w drugiej połowie lipca br.

 

Biuro Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

Fot.: Sebastian Indra / MSZ

Wideo: Gabriel Piętka / MSZ

Wideo

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}