W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nominacje dla nowych wiceministrów spraw zagranicznych

27.11.2019

Premier Mateusz Morawiecki wręczył nominacje nowym wiceministrom spraw zagranicznych.

Budynek MSZ

Sekretarzem stanu odpowiedzialnym za sprawy związane z członkostwem Polski w Unii Europejskiej, prawne, prawno-traktatowe, Narodów Zjednoczonych oraz konsularne i parlamentarne  został Piotr Wawrzyk, natomiast za współpracę ekonomiczną i rozwojową oraz prawo Unii Europejskiej odpowiadał będzie podsekretarz stanu Paweł Jabłoński.

Powierzenie kompetencji dotyczących problematyki europejskiej sekretarzowi i podsekretarzowi stanu w MSZ jest rozwiązaniem przejściowym i obowiązywać będzie do czasu pełnej realizacji przeniesienia pionu europejskiego MSZ do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz sfinalizowania związanych z tym zmian ustawowych.

Piotr Wawrzyk urodził się w 1967 r.  Jest adiunktem w Instytucie Europeistyki WDiNP UW, absolwentem Instytutu Nauk Politycznych oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.  W latach 1994-1997 pracował w Biurze Komisji Sejmowych Kancelarii Sejmu a następnie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, gdzie brał udział w negocjacjach w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W latach 2000-2002 współpracował z Departamentem Legislacji Europejskiej Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej w ramach prac nad dostosowaniem polskiego prawa do prawa UE. Od lutego 2018 r. do października 2019 r. był podsekretarzem stanu w MSZ odpowiedzialnym za sprawy prawne i traktatowe. W wyborach parlamentarnych w październiku 2019 r. uzyskał mandat posła IX kadencji.

Paweł Jabłoński urodził się w 1986 r. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Szkoły prawa hiszpańskiego i europejskiego Universidad de Castilla-La Mancha i Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2008-2015 pracował w kancelariach prawnych. Od 2015 r. jest adwokatem, członkiem Izby Adwokackiej w Warszawie. W latach 2016-2018 pełnił funkcję zastępcy rzecznika dyscyplinarnego Izby. Od 2018 r. był doradcą Prezesa Rady Ministrów, a następnie zastępcą dyrektora Departamentu Koordynacji Projektów Międzynarodowych. Od lutego 2019 r. jest członkiem Rady Instytutu Europy Środkowej.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Fot. Krystian Maj/KPRM

Zdjęcia (2)