W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Oświadczenie MSZ dotyczące rocznicy przyjęcia aktu Konfederacji Warszawskiej

27.01.2023

28 stycznia mija 450. rocznica przyjęcia aktu Konfederacji Warszawskiej na sejmie konwokacyjnym w 1573 roku.

Oświadczenie

Dokument Konfederacji zawierał postanowienia dotyczące swobody wyznania, przysługujące stanowi szlacheckiemu w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W ówczesnej Europie, targanej wojnami religijnymi i prześladowaniem innowierców, dokument Konfederacji Warszawskiej wyróżniał się jako przejaw niespotykanej w tym czasie tolerancji religijnej. Akt gwarantował wieczny pokój między wszystkimi wyznaniami, zapewniał innowiercom równouprawnienie z katolikami i opiekę państwa. Dokument z 1573 roku uważany jest za początek gwarantowanej prawnie tolerancji religijnej wszystkich wyznań, podczas gdy poprzedzający go Statut Kaliski z 1264 roku zapewniał wolność religijną diasporze żydowskiej. W 2003 roku dokument Konfederacji Warszawskiej został wpisany na listę UNESCO Pamięć Świata.

W czasie wzrastających prześladowań z uwagi na wyznawaną religię, w tym chrześcijan, uchwała Konfederacji Warszawskiej nabiera nowego wymiaru. Tradycja tolerancji jest kulturowym dziedzictwem Rzeczpospolitej sprzed rozbiorów dokonanych w drugiej połowie XVIII w. przez Rosję, Prusy i Austrię, dziedzictwem, którego depozytariuszem jest nie tylko Polska, ale również Litwa, Białoruś i Ukraina, których narody współtworzyły Rzeczpospolitą.

 

Łukasz Jasina
Rzecznik MSZ

{"register":{"columns":[]}}