W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Oświadczenie MSZ RP w sprawie tzw. wyborów prezydenckich w Abchazji

22.03.2020

Polska uznaje za nielegalne tak zwane wybory prezydenckie przeprowadzone przez separatystyczne władze w Suchumi 22 marca 2020 r. na obszarze gruzińskiego regionu Abchazji, i nie uznaje ich wyniku. Stanowczo potępiamy wszelkie działania podejmowane na terytoriach okupowanych bez zgody rządu w Tbilisi.

Front budynku Ministerstwa Spraw Zagranicznych, tabliczka z nazwą, godło i sześć biało-czerwonych flag.

Niezmiennie opowiadamy się za przywróceniem integralności terytorialnej i suwerenności Gruzji w uznanych przez społeczność międzynarodową granicach, które zostały naruszone w wyniku zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej w sierpniu 2008 r.

Wzywamy Federację Rosyjską do wypełnienia wszystkich zobowiązań wynikających z porozumienia pokojowego z 2008 r., w tym wycofania sił wojskowych na pozycje sprzed wojny rosyjsko-gruzińskiej, oraz zapewnienia nieograniczonego dostępu pomocy humanitarnej do tych regionów, jak również cofnięcia uznania niepodległości należących do Gruzji Abchazji i Regionu Cchinwali/Osetii Południowej.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych 

Biuro Rzecznika Prasowego 

fot.: MSZ