W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Oświadczenie MSZ RP w związku z ostatnimi wydarzeniami na Administracyjnej Linii Granicznej (ABL) pomiędzy Gruzją a separatystyczną Osetią Południową.

08.11.2019

Wyrażamy zaniepokojenie ostatnimi wydarzeniami na Administracyjnej Linii Granicznej (ABL) pomiędzy Gruzją a separatystyczną Osetią Południową: trwającym zamknięciem punktów kontrolnych na ABL oraz zatrzymaniem przez uzbrojony personel służby bezpieczeństwa Osetii Południowej obserwatorów Misji Monitorującej Unii Europejskiej (EUMM).

Front budynku Ministerstwa Spraw Zagranicznych, tabliczka z nazwą, godło i sześć biało-czerwonych flag.

Te nielegalne działania dodatkowo pogarszają i tak już tragiczną sytuację humanitarną lokalnej ludności i stanowią kolejny przykład prowadzonej wobec Tbilisi – zarówno przez de facto władze w Osetii Południowej/Region Cchinwali, jak i władze w Moskwie – polityki konfrontacji realizowanej od sierpnia 2008 r.

Polska popiera suwerenność i integralność terytorialną Gruzji w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową.

Biuro Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Fot. Tymon Markowski