W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Oświadczenie MSZ RP w związku z przyjęciem przez UE sankcji wobec Rosji

11.10.2021

Rada Unii Europejskiej 11 października 2021 r. przyjęła środki ograniczające wobec ośmiu osób w związku działaniami podważającymi integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy. Wpis na listę sankcyjną dotyczy rosyjskich sędziów, prokuratorów i pracowników służb odpowiedzialnych za wydawanie nielegalnych i politycznie motywowanych decyzji wobec przeciwników nielegalnej aneksji Krymu i Sewastopola przez Federację Rosyjską. Decyzja Rady jest wyrazem jedności oraz konsekwentnej polityki Unii Europejskiej.

Oświadczenie

Wprowadzenie na terytorium Półwyspu Krymskiego rosyjskiego porządku prawnego jest niezgodne z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa humanitarnego. Organy rosyjskiego wymiaru sprawiedliwości biorą czynny udział w zorganizowanej kampanii prześladowania mniejszości krymskotatarskiej ze względu na wspieranie przez jej przedstawicieli suwerenności terytorialnej Ukrainy na Krymie i w Sewastopolu. Jednocześnie raporty Wysokiej Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw praw człowieka wskazują na liczne i dobrze udokumentowane przypadki łamania przez rosyjskie władze okupacyjne praw człowieka.

Rzeczpospolita Polska konsekwentnie popiera niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, zgodnie z rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych 68/262 przyjętą 27 marca 2014 r. oraz potwierdza swoje trwałe zobowiązanie do nieuznania – teraz i w przyszłości -  nielegalnej aneksji Krymu i Sewastopola przez Federację Rosyjską.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

{"register":{"columns":[]}}