W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Oświadczenie MSZ w związku z wejściem w życie Umowy o Kompleksowym i Rozszerzonym Partnerstwie UE-Armenia

01.03.2021

oświadczenie MSZ

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP z satysfakcją odnotowuje wejście w życie Umowy o Kompleksowym i Rozszerzonym Partnerstwie UE-Armenia (Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, CEPA), podpisanej w listopadzie 2017 r. i tymczasowo stosowanej od 1 czerwca 2018 r.

Porozumienie stanowi podstawę do dalszego rozwoju relacji Armenii zarówno z Unią Europejską, jak i poszczególnymi państwami członkowskimi. Zakłada ono intensyfikację dialogu politycznego oraz pogłębienie współpracy handlowej i gospodarczej, m.in. w zakresie transportu, energetyki i klimatu inwestycyjnego, a także wsparcie dla armeńskiego społeczeństwa obywatelskiego. W jej ramach Armenia zobowiązała się do podjęcia kroków w celu modernizacji gospodarki i stopniowego zbliżenia przepisów do dorobku prawnego UE.

Polska konsekwentnie wspierała wysiłki Armenii zmierzające do zacieśnienia jej relacji z UE i ratyfikowała CEPA jako jedno z pierwszych państw, 27.09.2018. W realizacji postanowień umowy dostrzegamy wielką szansę i wsparcie dla Erywania na drodze demokratycznych reform i modernizacji kraju, co nabiera szczególnego znaczenia po zakończeniu działań wojennych wokół i w Górskim Karabachu. Umowa stwarza również dodatkowe możliwości poszerzenia polsko-armeńskiej współpracy dwustronnej.

Stabilna, rozwijająca się Armenia jest ważnym partnerem Unii Europejskiej w regionie Kaukazu Południowego, europejskim krajem o wielowiekowej historii i bogatej kulturze. Jest również ważnym krajem Partnerstwa Wschodniego, bez którego realizacja tej polityki byłaby niepełna.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

{"register":{"columns":[]}}