W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Oświadczenie ws. porozumienia członków Rady Współpracy Państw Zatoki ws. normalizacji relacji z Państwem Katar

07.01.2021

Polska z zadowoleniem przyjmuje porozumienie zawarte między członkami Rady Współpracy Państw Zatoki (Arabia Saudyjska, Bahrajn, Katar, Kuwejt, Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie) i Egiptem w sprawie pełnej normalizacji stosunków podczas szczytu Rady w saudyjskim mieście Al-Ula 5 stycznia br. Podobnie odnosimy się do decyzji Arabii Saudyjskiej z 4 stycznia br. o ponownym otwarciu granic z Państwem Katar.

2020.04.02 Warszawa . Budynek MSZ . Ministerstwo Spraw Zagranicznych .
Fot. Tymon Markowski / MSZ

Porozumienie to jest przełomowym krokiem w kierunku przywrócenia jedności w Zatoce Perskiej, co ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i stabilności w regionie. Wyrażamy przy tym uznanie dla wysiłków mediacyjnych Kuwejtu i Stanów Zjednoczonych. Polska gotowa jest wspierać dalszą integrację regionalną Rady Współpracy Państw Zatoki oraz wzmacniać swoje wieloletnie partnerstwo ze wszystkimi jej członkami, zarówno w ramach współpracy dwustronnej, jak i na forum Unii Europejskiej.  Wyrażamy ponadto nadzieję na kontynuację działań stron na rzecz dalszego rozwoju wzajemnych stosunków w duchu partnerstwa i dobrosąsiedzkich relacji.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych