W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Otwarcie wystawy „Odrodzenie Polskiej Służby Zagranicznej 1917-1921”

17.01.2019

Wystawa, którą pokazujemy, odtwarza proces odrodzenia polskiej służby zagranicznej, który był milowym krokiem w odzyskiwaniu przez Polskę niezależnej i suwerennej pozycji na arenie międzynarodowej – powiedział wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk podczas wernisażu wystawy „Odrodzenie Polskiej Służby Zagranicznej 1917–1921”, który odbył się dziś na Zamku Królewskim w Warszawie.

Otwarcie wystawy „Odrodzenie Polskiej Służby Zagranicznej 1917-1921”

Przybliżając zasługi bohaterów polskiej dyplomacji czasów II Rzeczpospolitej nie tylko oddajemy im hołd, ale pokazujemy również jak sprawna była to służba, przypominając jednocześnie o konieczności odwoływania się do jej etosu w dzisiejszych czasach – podkreślił wiceszef polskiej dyplomacji.

Prezentowana wystawa odtwarza proces odbudowy polskiej służby dyplomatyczno-konsularnej, wspominając zarówno instytucje, jak i postaci poszczególnych dyplomatów. Wystawa przypomina m.in. prace Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu, jak i działania podejmowane przez Radę Regencyjną i ośrodek władzy tworzony przez Tymczasowego Naczelnika Państwa. Na wystawie zobrazowano także proces powstawania sieci polskich palcówek, jak i wysiłek podjęty w celu uzyskania jak najlepszych relacji z państwami sąsiednimi.

Otwarcie wystawy było także okazją do ogłoszenia nazwisk laureatów tegorocznej edycji Konkursu Historycznego Ministra Spraw Zagranicznych na najlepsze publikacje promujące historię Polski i historię polskiej dyplomacji.

Nagrodę główną w kategorii najlepsza publikacja obcojęzyczna promująca historię Polski otrzymała Cristina Gonzalez Caizan za pracę „Por Napoleon en Espana. Los soldados polacos en los Sitios de Zaragoza (1808–1809)”. Natomiast nagrodą główną w kategorii najlepsza publikacja w języku polskim z zakresu historii polskiej dyplomacji została uhonorowana Zofia Wojtkowska za pracę „Wiek Ambasadora. Opowieść o życiu Edwarda Raczyńskiego”

 Ponadto wyróżnione zostały:

  • w kategorii najlepsza publikacja obcojęzyczna promująca historię Polski: Ana Wajszczuk za pracę „Chicos de Varsavia. Una hija, un padre y las huellas de la mayor insurreccion contra los Nazis”; 
  • w kategorii najlepsza publikacja w języku polskim z zakresu historii polskiej dyplomacji: Bogumiła Żongołłowicz  za pracę „Konsul. Biografia Władysława Noskowskiego”.

Specjalne wyróżnienie za edycję źródeł „Jan Ciechanowski, Przegrani zwycięzcy. Wspomnienia ambasadora Polski w Stanach Zjednoczonych w czasie II wojny światowej” przyznane zostało Wydawnictwu Literackiemu. 

Wystawę można zwiedzać w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie do 21 lutego 2019 r.

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

fot. Tymon Markowski / MSZ

{"register":{"columns":[]}}