W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polka wybrana ponownie do Międzynarodowej Komisji Humanitarnej do spraw Ustalania Faktów

23.11.2021

Dnia 19 listopada 2021 r. w Bernie odbyły się wybory członków Międzynarodowej Komisji Humanitarnej do spraw Ustalania Faktów. Polska kandydatka dr Elżbieta Mikos-Skuza, uznany ekspert z zakresu międzynarodowego prawa humanitarnego, została ponownie wybrana członkiem Komisji.

Budynek 10

Międzynarodowa Komisja Humanitarna do spraw Ustalania Faktów jest właściwa do badania, za zgodą stron,  każdego faktu mającego miejsce w trakcie konfliktu zbrojnego, który może stanowić naruszenie Konwencji Genewskich oraz I Protokołu Dodatkowego, a także do ułatwiania, przez oferowanie swoich dobrych usług, powrotu do przestrzegania ich postanowień. Obecnie 76 państw uznało kompetencję Komisji w tym zakresie.

Polska promuje na forach międzynarodowych działania Komisji jako najlepszy mechanizm ustalania faktów dot. konfliktów zbrojnych oraz zachęca do skorzystania z jej usług przez strony konfliktów zbrojnych.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

{"register":{"columns":[]}}