W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska pomoc humanitarna dla Iraku

06.01.2021

- Dzisiaj po raz kolejny wypełniamy naszą międzynarodową i ludzką powinność – dzielimy się tym, czym możemy z krajem będącym w trudnej sytuacji w związku z kryzysem będącym następstwem wojny z ISIS oraz obecną pandemią Covid-19. Wysyłamy pomoc rzeczową do Iraku, aby wspomóc służby medyczne w udzielaniu niezbędnej pomocy mieszkańcom tego kraju. – podkreślił wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński mówiąc o pomocy materialnej wysłanej dzisiaj do Iraku.

polska pomoc dla Iraku

W ramach akcji pomocowej drogą lotniczą Polska wysyłała koce, fartuchy operacyjne, ręczniki oraz prześcieradła, przekazane przez Agencję Rezerw Materiałowych. W niedalekiej przyszłości planowany jest podobny transport pomocy dla mieszkańców irackiego Kurdystanu.

Irak to miejsce szczególnie związane z polską historią, to także miejsce udzielania bieżącej pomocy humanitarnej przez polskie organizacje pozarządowe. Polska pomoc udzielana jest zarówno przez żołnierzy Rzeczypospolitej, bilateralnie za pośrednictwem polskich organizacji pozarządowych oraz wielostronnie co roku zasilając budżet UNDP związany z działaniami stabilizacyjnymi tego kraju. Odpowiadając na majowy wniosek Iraku o wsparcie poprzez mechanizm NATO, przeznaczony do wspierania państw członkowskich i partnerskich (EADRCC - Euro-Atlantic Disaster Response Coordination Centre), Polska przekazała Irakowi w czerwcu i lipcu 2020 r. 50 tys. maseczek ochronnych i 1000 litrów płynu dezynfekującego.  – powiedział wiceminister Jabłoński.  

Polska akcja pomocowa adresowana jest również do sąsiadów i przyjaciół Polski, których sytuacja epidemiologiczna była równie ciężka – dostarczyliśmy pomoc na Białoruś, Ukrainę, do Mołdawii, Kazachstanu i Uzbekistanu, a także do krajów Kaukazu Południowego oraz na Bałkany Zachodnie. W czasie pandemii zespoły polskich ratowników medycznych i lekarzy udzielały wsparcia medycznego w Kirgistanie i Tadżykistanie. Polska udzieliła również pomocy mieszkańcom Libanu, zarówno w związku z sytuacją epidemiczną, jak i po wybuchu w porcie w Bejrucie w sierpniu 2020 roku. W związku z powodzią, która nawiedziła we wrześniu 2020 roku 17 z 18 prowincji w Sudanie w grudniu 2020 roku przekazaliśmy niezbędną pomoc dla mieszkańców dotkniętych kataklizmem w tym kraju.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Biuro Rzecznika Prasowego

Fot. 8 Baza Lotnictwa Transportowego
Wideo: Gabriel Piętka / MSZ

Wideo

Zdjęcia (4)