W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska przekazała Kirgistanowi 55 200 dawek szczepionki przeciw COVID-19

13.10.2021

Darowizna ta stanowi wyraz solidarności szczepionkowej z drugim już po Uzbekistanie państwem położonym w regionie środkowoazjatyckim. 11 października, na międzynarodowym lotnisku w Biszkeku odbyło się przekazanie szczepionek przeciwko Covid 19. Polska przekazała Kirgistanowi 55 200 dawek szczepionek, które natychmiast po przekazaniu zostały rozdysponowane do regionalnych centrów szczepień.

Przekazanie szczepionek przeciwko Covid 19 na międzynarodowym lotnisku w Biszkeku

W ceremonii związanej z przekazaniem szczepionek uczestniczyli - zastępca ministra zdrowia i rozwoju społecznego Pan Ulugbek Bekturganów, zastępca Ambasadora RP w Kirgistanie z rezydencją w Nur-Sułtanie Pan Tomasz Kollat, ambasador Unii Europejskiej w Kirgistanie Pan Eduard Auer oraz kierownik Konsulatu Generalnego w Ałmatach, Konsul RP Pan Jerzy Timofiejuk.

Kirgistan to już drugie po Uzbekistanie państwo Azji Środkowej, do którego trafiła w ostatnich miesiącach pomoc z Polski w postaci szczepionek. Okres ponad półtorarocznej pandemii pokazuje, że walka z COVID-19 stanowi globalne wyzwanie, a przeciwdziałanie chorobie i jej skutkom wymaga solidarności na poziomie ogólnoświatowym. Istotnym elementem przeciwdziałania zachorowaniu jest równy i bezpieczny dostęp do szczepień, których wciąż jeszcze brakuje w wielu miejscach na świecie, również w regionie Azji Środkowej. Zwiększenie liczby zaszczepionych osób w skali globalnej to ważny krok w walce z pandemią w wymiarze światowym.

Polska dysponuje obecnie odpowiednim zaopatrzeniem pod względem szczepionek, które pozwalają na zabezpieczenie potrzeb wewnętrznych, ale też  podzielenie się posiadanymi zasobami z partnerami zagranicznymi w potrzebie. Darowizna szczepionek stanowi symboliczny wyraz wsparcia i solidarności z państwami, które borykają się z problemem pandemii. W ramach solidarności międzynarodowej i walki z pandemią Polska wysłała już do krajów tego regionu sprzęt medyczny oraz środki ochrony osobistej. W minionych miesiącach szczepionki przeciwko Covid-19 trafiły m.in. do Egiptu, Wietnamu, Tajwanu, Kenii, Ukrainy, Australii i Norwegii. Równolegle realizowane są projekty pomocy rozwojowej, mające również na celu niwelowanie negatywnych skutków, jakie niesie ze sobą pandemia.

Przekazanie szczepionek potrzebującym państwom nie byłby możliwy bez sprawnej współpracy MSZ z RARS, który aktywnie uczestniczy w dystrybucji szczepionek.
 

Foto: Delegatura EU w Kirgistanie

Video: Delegatura EU w KirgistanieBiuro Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Materiały

Ceremonia przekazania szczepionki przeciw COVID-19 na międzynarodowym lotnisku w Biszkeku
Polska przekazała Kirgistanowi szczepionki przeciw COVID-19.mp4 180.91MB

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}