W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-fińskie konsultacje na temat polityki wschodniej

20.11.2020

– Polityka wschodnia jest jednym z najważniejszych obszarów współpracy Warszawy i Helsinek. Cieszę się, że w wielu kwestiach mamy bardzo podobne podejście – podkreślił wiceminister Marcin Przydacz podczas rozmowy ze swoim fińskim odpowiednikiem Kai Sauerem.

Konsultacje z Finlandią

Tematyka piątkowej wideokonferencji obejmowała bieżące zagadnienia dotyczące Rosji, Białorusi oraz konfliktu w Górskim Karabachu.

Wiceszef polskiej dyplomacji wyraził zaniepokojenie pogarszającą się sytuacją praw człowieka w Rosji. Rozmówcy wymienili opinie nt. próby otrucia Aleksieja Nawalnego przy pomocy zakazanej substancji z grupy Nowiczoków oraz stosunku władz rosyjskich do trwającego kryzysu na Białorusi. Obie strony zgodziły się, że wobec pogarszającej się sytuacji i stosowania przez władze w Mińsku coraz bardziej brutalnych metod represji wobec protestujących, odpowiedzialnością Unii Europejskiej i państw członkowskich jest wyrażenie zdecydowanego sprzeciwu wobec tych działań oraz zapewnienie wsparcia społeczeństwu obywatelskiemu.

W kwestii konfliktu w Górskim Karabachu wiceminister Przydacz zaznaczył, że Warszawa wielokrotnie wzywała Erywań i Baku do natychmiastowego zaprzestania działań zbrojnych. Wyraził nadzieję, że zawieszenie broni zaakceptowane przez obie strony konfliktu, zostanie utrzymane.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

 

fot. Gabriel Piętka / MSZ