W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-portugalskie konsultacje podsekretarza stanu Marcina Przydacza poświęcone polityce wschodniej

27.11.2020

Wiceminister Marcin Przydacz odbył 27 listopada br. konsultacje polityczne z dyrektor generalną spraw zagranicznych Portugalii Madaleną Fischer.

Wiceminister Przydacz wziął udział w telekonferencji z Hiszpańską odpowiednik

– Polityka wschodnia będzie jednym z istotnych wyzwań dla Portugalii, która z początkiem przyszłego roku obejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Cieszę się, że już na etapie przygotowawczym możemy zaprezentować polski punkt widzenia i wymienić się opiniami na temat planów portugalskiej prezydencji wobec tego regionu– podkreślił wiceminister Marcin Przydacz podczas rozmowy ze swoją portugalską odpowiedniczką Madaleną Fischer.

Tematyka piątkowej wideokonferencji obejmowała bieżące zagadnienia dotyczące obszaru Partnerstwa Wschodniego i Rosji oraz współpracy dwustronnej na forach międzynarodowych.

Wiceszef polskiej dyplomacji wskazał, że ważne jest przeprowadzenie kolejnego, fizycznego szczytu Partnerstwa Wschodniego w I połowie przyszłego roku i opracowanie nowych celów dla państw wschodniego sąsiedztwa. Hybrydowe zagrożenia dla UE i NATO ze strony Rosji, pogarszająca się sytuacja praw człowieka, w tym represje wobec społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi, wymagają koordynowania stanowisk oraz praktycznych, wspólnych działań państw członkowskich.

Ważnym tematem rozmów była także sytuacja epidemiczna i gospodarcza w krajach partnerskich oraz konieczność wsparcia budowy ich odporności przez wspólne działania UE. Wiceszef polskiej dyplomacji poinformował przy tym o działaniach polskiej pomocy rozwojowej na rzecz wsparcia reform w krajach Partnerstwa Wschodniego. Minister zwrócił uwagę na znaczenie przebudzenia społeczeństwa białoruskiego. Podkreślił, że władze w Mińsku muszą dziś uwzględniać demokratyczne dążenia Białorusinów, a Polska jest gotowa wspierać dialog.

 Agenda konsultacji objęła także współpracę obu krajów na forach wielostronnych, w tym w zakresie wymiany poparć kandydatur do organizacji międzynarodowych.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

{"register":{"columns":[]}}