W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-wietnamskie konsultacje wiceministrów

19.11.2020

Relacje polityczne i gospodarcze a także kwestie współpracy obu krajów na forach międzynarodowych, w tym w kontekście pandemii COVID-19 były głównymi tematami czwartkowego spotkania w formie wideokonferencji wiceministra Marcina Przydacza z jego wietnamskim odpowiednikiem To Anh Dungiem.

Konsultacje polityczne z Wietnamem

– Najważniejszym celem po kryzysie związanym z pandemią będzie dalsze pogłębienie relacji ekonomicznych, tak aby obie gospodarki możliwie szybko powróciły na szybką ścieżkę wzrostu — zaznaczył wiceszef polskiej dyplomacji. Podkreślił także rolę Wietnamczyków oraz Polaków wietnamskiego pochodzenia mieszkających w Polsce: – Doceniamy rolę, jaką diaspora wietnamska odgrywa w życiu gospodarczym i kulturalnym Polski. Podczas pierwszej fali pandemii COVID-19 można było zaobserwować wiele przykładów solidarności społeczności wietnamskiej, które bardzo cenimy.

Wiceministrowie omówili stan relacji politycznych i gospodarczych, w tym perspektywy kontaktów wysokiego szczebla, rozwoju współpracy w obszarze handlu i inwestycji, obronności, edukacji, wymiany stypendialnej i kulturalnej oraz innych. Dokonali też przeglądu bazy traktatowej i prac prowadzonych na rzecz jej poszerzenia, a także pełnej implementacji umów i porozumień podpisanych podczas wizyty Prezydenta RP w Wietnamie w 2017 roku. —  Pomimo pandemii, Polsce i Wietnamowi udało się utrzymać bliskie stosunki dwustronne, oparte na wzajemnym szacunku, bogatych tradycjach i doskonałych kontaktach międzyludzkich. Obydwa kraje mogą na siebie liczyć w trudnych chwilach — podkreślił polski wiceminister.

Agenda konsultacji objęła także współpracę obu krajów na forach wielostronnych, w tym w zakresie wymiany poparć kandydatur do organizacji międzynarodowych. Wiceminister Przydacz pogratulował rozmówcy wyboru Wietnamu do Rady Bezpieczeństwa ONZ jako niestałego członka na kadencję 2020-2021. Ważnym tematem rozmów była także sytuacja epidemiczna i gospodarcza w Azji i Europie oraz sposoby przeciwdziałania skutkom pandemii.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

fot. Tymon Markowski / MSZ