W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pomoc humanitarna dla Azerbejdżanu

25.06.2020

– Dzisiaj wysyłamy transport ze środkami ochrony osobistej do Baku. Jest to kontynuacja solidarnościowej akcji pomocowej dla naszych partnerów z państw objętych programem Partnerstwa Wschodniego – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński na lotnisku we Wrocławiu.

Pomoc humanitarna dla Azerbejdżanu

– W ramach akcji pomocowej Polska przekazuje do Azerbejdżanu drogą lotniczą maseczki medyczne, przyłbice i płyn do dezynfekcji o łącznej wartości niemal 87 tys. złotych – podkreślił wiceszef polskiej dyplomacji. Odbiorcą środków jest Azerbejdżańska Agencja ds. Obowiązkowego Ubezpieczenia Zdrowotnego. To za jej pośrednictwem środki pomocowe trafią tam, gdzie są obecnie najbardziej potrzebne, a więc do azerbejdżańskiego społeczeństwa. Tydzień wcześniej, 19 czerwca, również z lotniska we Wrocławiu, odleciał podobny transport przeznaczony dla Armenii i Gruzji.

Wiceminister Jabłoński zaznaczył również, że tak szeroko prowadzona akcja pomocowa nie byłaby możliwa bez wsparcia Agencji Rezerw Materiałowych i Ministerstwa Zdrowia. Przekazał także słowa podziękowania bezpośrednim realizatorom pomocy – Fundacji Solidarności Międzynarodowej oraz resortowi obrony narodowej.

Pomoc okazywana w przez Polskę w dobie pandemii ma szerszy wymiar. W jej ramach zorganizowano wyjazdy zespołów polskich lekarzy, pielęgniarzy i ratowników medycznych Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej do Włoch, USA, Kirgistanu, a ostatnio do Tadżykistanu. Z kolei na Białoruś, Ukrainę i do Mołdawii wysłaliśmy transporty samochodowe ze sprzętem medycznym. Polska akcja pomocowa jest ważną częścią naszej polityki zagranicznej realizowanej w czasie epidemii COVID-19. Jest też istotnym elementem polskiej pomocy rozwojowej i stanowi narzędzie realizacji naszych zobowiązań międzynarodowych.

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

fot. st. sierż. Krystian Szczur-Gwozdecki

Zdjęcia (4)