W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Rady ds. Zagranicznych (FAC)

21.06.2021

Zaangażowanie UE na Białorusi i w Iraku oraz relacje z państwami Ameryki Łacińskiej i Karaibów były głównymi punktami poniedziałkowego posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych w Luksemburgu. Ministrowie spotkali się ze Swiatłaną Cichanouską oraz ministrem spraw zagranicznych Iraku Fuadem Mohammedem Husseinem. Istotnymi elementami rozmów w ramach spraw bieżących i różnych były sytuacja w Rosji i w Turcji, jak również kampania ataków cybernetycznych przeciwko Polsce.

Minister Zbigniew Rau na posiedzeniu Rady ds. Zagranicznych w Luksemburgu

Podczas dyskusji nt. Białorusi minister Rau podziękował za publikację przez Komisję Europejską planu wsparcia gospodarczego dla demokratycznej Białorusi, który jest konkretną ofertą wsparcia UE dla społeczeństwa białoruskiego w przypadku wprowadzenia zmian demokratycznych. Wyraził zadowolenie z szybkiego wdrożenia decyzji majowej Rady Europejskiej podjętej w odpowiedzi na wymuszone lądowanie w Mińsku samolotu Ryanair. Szef polskiej dyplomacji podkreślił znaczenie przyjęcia przez Radę kolejnego pakietu sankcji wobec osób i podmiotów odpowiedzialnych za represje i uprowadzenie Ramana Pratasiewicza, oraz szybkiego postępu prac nad ukierunkowanymi sektorowymi sankcjami ekonomicznymi: „Sankcje są odwracalne: ich możliwe zniesienie zależy od dalszych działań Mińska w tym m.in. zaprzestania represji, wypuszczenia więźniów oraz rozpoczęcia dialogu ze społeczeństwem, który powinien prowadzić do wolnych i sprawiedliwych wyborów” – zaznaczył.

Podczas spotkania ze Swiatłaną Cichanouską minister Rau podziękował za wytrwałość i zaangażowanie na rzecz społeczeństwa białoruskiego i zapewnił o zaangażowaniu Polski w działania na rzecz praw człowieka na Białorusi.

W dyskusji nt. Iraku omawiano działania rządu w Bagdadzie wzmacniające suwerenność i bezpieczeństwo państwa. Zapewniono o dalszym zaangażowaniu UE w stabilizację i odbudowę Iraku w wymiarze wojskowym i humanitarnym. W dyskusji z szefem irackiej dyplomacji ministrowie podkreślali wagę październikowych wyborów parlamentarnych w Iraku i wyrazili zadowolenie z zaproszenia UE do obserwowania procesu wyborczego.

W odniesieniu do współpracy relacji UE z państwami Ameryki Łacińskiej i Karaibów pokreślono priorytet walki z pandemią i przyspieszenia dostaw szczepionek, przy wzmocnieniu widoczności unijnych działań w tym zakresie. Zwrócono uwagę na rosnące wpływy Rosji i Chin w regionie. Podkreślono wagę umów handlowych i stowarzyszeniowych między UE a krajami Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

Odnosząc się do Rosji, Polska wyraziła podziękowanie za publikację Wspólnego Komunikatu Wysokiego Przedstawiciela i Komisji Europejskiej, który trafnie wskazuje na zagrożenia ze strony Moskwy. Istotne jest, aby tzw. pięć zasad wiodących pozostało podstawą polityki UE wobec Rosji. Strona polska wyraziła oczekiwanie, że szefowie państw i rządów potwierdzą ich znaczenie podczas najbliższego posiedzenia Rady Europejskiej (24-25 czerwca br.).

Minister Rau poinformował o trwającej od września 2020 r. kampanii ataków cybernetycznych i dezinformacyjnych, prawdopodobnie pochodzących z terenu Rosji, skierowanej przeciwko członkom rządu i parlamentu RP, jak również niektórym polskim dziennikarzom. Zaznaczył, że uderzają one w kluczowe wartości demokratyczne: wolność słowa i prowadzenia debaty publicznej, a ich celem jest m.in. podważenie zaufania do Sojuszu Północnoatlantyckiego i sugerowanie podejmowania przez Polskę wrogich działań przeciwko Białorusi. Podkreślił, że ofiarą podobnych ataków padły wciągu ostatnich lat także inne państwa członkowskie UE.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Fot: MSZ, Zucchi-Enzo / European Union

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}