W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prezentacja archiwaliów dowódcy Zgrupowania AK „Żaglowiec”

10.09.2021

- Dokumenty kapitana Mariana Kamińskiego wracają do Polski w symbolicznym czasie. Późnym latem 77 lat temu nadal trwało Powstanie Warszawskie, a On walczył z okupantem niemieckim w obronie stolicy Polski. Dowódca oddziału nie mógł wiedzieć wówczas, jak zakończy się ten patriotyczny zryw mieszkańców Warszawy – powiedział wiceminister Szynkowski vel Sęk podczas uroczystości prezentacji archiwum dowódcy Zgrupowania AK „Żaglowiec”.

wiceminister Szynkowski vel Sęk na przekazaniu akt kapitana Kamińskiego

Wydarzenie odbyło się 10 września w siedzibie Archiwum Akt Nowych w Warszawie. W uroczystości oprócz wiceszefa polskiego MSZ i przedstawicieli Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych i Archiwum Akt Nowych wzięła udział także rodzina kapitana Kamińskiego.

 Dokumenty i pamiątki po po jednym z dowódców walczących w Powstaniu Warszawskim znajdowały się do sierpnia 2021 roku w Los Angeles, kiedy Ministerstwo Spraw Zagranicznych, na prośbę Archiwum Akt Nowych, podjęło się sprowadzenia ich do Polski. Konsulat Generalny RP w Los Angeles przyjął archiwalia od wnuka kpt. Kamińskiego i zorganizował ich transport do Polski. Zgromadzona przez niego i przekazana przez jego rodzinę dokumentacja obejmuje przedwojenny okres służby w Wojsku Polskim, archiwalia z czasu Powstania Warszawskiego oraz materiały z powojennej działalności kombatanckiej i polonijnej. Są tam m.in. oryginalne zdjęcia z życia garnizonowego 21 Pułku Piechoty i Szkoły Podchorążych w Różanie i Ostrowi Mazowieckiej-Komorowie, oraz walk prowadzonych na Żoliborzu przez Zgrupowanie „Żaglowiec”. Znajdują się tam też dokumenty Koła Armii Krajowej w Los Angeles oraz innych organizacji emigracyjnych i polonijnych działających na terenie Kalifornii.

 Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk w swoim wystąpieniu podkreślił profesjonalizm i operatywność Służb Konsularnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Jestem przekonany, że także w przyszłości MSZ i jego przedstawiciele za granicą będą służyć aktywnością, pomocą i wsparciem we wszelkich działaniach związanych z odzyskiwaniem pamiątek narodowych, które w wyniku zdarzeń losowych związanych z trudnymi dziejami Polski znalazły się na obczyźnie – zaznaczył.

 ***

Kpt. Marian Kamiński (1912-1994) – absolwent Szkoły Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej, przedwojenny oficer 21 Pułku Piechoty, podczas wojny obronnej 1939 roku uczestnik obrony Modlina i Warszawy. W konspiracji komendant 1 Rejonu Obwodu II Żoliborz ZWZ-AK. Podczas Powstania Warszawskiego legendarny dowódca Zgrupowania „Żaglowiec”. Kawaler Virtuti Militari i Krzyża Walecznych. Po wojnie aktywny działacz polonijny w USA.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

fot. Gabriel Piętka/MSZ 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}