W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Problematyka wschodniego sąsiedztwa głównym tematem polsko-brytyjskich konsultacji politycznych

08.10.2020

Ocena sytuacji w Rosji, na Białorusi oraz konflikt w Górskim Karabachu były przedmiotem spotkania wiceministra Marcina Przydacza oraz Podsekretarz Stanu ds. europejskiego sąsiedztwa i Ameryk w MSZ Wielkiej Brytanii - Wendy Morton.

Problematyka wschodniego sąsiedztwa głównym tematem polsko-brytyjskich konsultacji politycznych.

Rozmówcy potwierdzili zbieżne oceny sytuacji na Białorusi po sfałszowanych wynikach wyborów prezydenckich 9 sierpnia br. Ministrowie potępili stosowanie przez władze białoruskie represji wobec uczestników pokojowych protestów oraz podkreślili wolę i determinację społeczeństwa białoruskiego w doprowadzeniu do nowych, sprawiedliwych wyborów prezydenckich. Zgodzili się, że sankcje wobec osób odpowiedzialnych za sfałszowanie wyborów i represje są ważnym, ale nie jedynym, elementem polityki Zachodu wobec Białorusi. Pomoc doraźna i długofalowa dla białoruskiego społeczeństwa, niezależnych mediów i organizacji pozarządowych, a także systemowe wsparcie ekonomiczne dla Białorusi po demokratycznej zmianie powinny być kluczowymi komponentami naszego podejścia.  

Ministrowie przedyskutowali także sytuację w Rosji. W ich zgodnej ocenie, ostatnie wydarzenia potwierdzają, iż prawa człowieka i wspieranie społeczeństwa obywatelskiego powinny stanowić najważniejszy element wszelkich kontaktów z rosyjskimi władzami. Pogarszająca się sytuacja w tym aspekcie nie może pozostać bez adekwatnej reakcji. Odnosząc się do projektu Nord Stream II, wiceminister Przydacz powtórzył krytyczne stanowisko Polski wobec tego projektu. Ostatnie wydarzenia dowodzą, że Rosja nie może być postrzegana jako wiarygodny partner, także gospodarczy.

W kwestii konfliktu w Górskim Karabachu skonstatowano, że dotychczasowe wysiłki społeczności międzynarodowej, w tym UE, nie doprowadziły do przerwania eskalacji walk, które skutkują coraz większą ilością ofiar, w tym pośród niewinnej ludności cywilnej. Ministrowie podkreślili znaczenie pomocy humanitarnej zapowiedzianej przez Komisję Europejską dla cywilów po obu stronach konfliktu. Poparli wysiłki mediacyjne współprzewodniczących Grupy Mińskiej OBWE oraz Osobistego Przedstawiciela Przewodniczącego OBWE.

Podkreśllono także wagę polsko-brytyjskiego partnerstwa strategicznego. Jego zacieśnianiu służą dwustronne formaty współpracy, na czele z Polsko-Brytyjskimi Konsultacjami Międzyrządowymi.

 

BIuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

 

Foto: Tymon Markowski / MSZ

{"register":{"columns":[]}}