W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Proces Warszawski

Zgodnie z założeniami konferencji warszawskiej, państwa z całego świata współdziałają z Polską i Stanami Zjednoczonymi na rzecz bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie i umacniania współpracy regionalnej.

13-14 lutego 2019 r. w Warszawie odbyło się organizowane wspólnie przez Polskę i Stany Zjednoczone spotkanie ministerialne poświęcone budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. W konstruktywnym dialogu udział wzięło ponad 60 delegacji, w tym przedstawicielie państw arabskich i Izraela.

Spotkanie było okazją do zaprezentowania własnej perspektywy przez państwa położonych w regionie i poza nim, w odniesieniu do aktualnych kryzysów regionalnych, jak również międzynarodowych działań ukierunkowanych na ich rozwiązanie. Na zakończenie spotkania, Polska i Stany Zjednoczone ogłosiły utworzenie siedmiu grup roboczych. Zadaniem grup roboczych jest kontynuowanie prac w następujących obszarach:

  1. przeciwdziałanie terroryzmowi i jego nielegalnemu finansowaniu;
  2. zapobieganie proliferacji pocisków balistycznych;
  3. bezpieczeństwo morskie i lotnicze;
  4. cyberbezpieczeństwo;
  5. bezpieczeństwo energetyczne;
  6. kwestie humanitarne i związane z uchodźcami;
  7. prawa człowieka.
     

Grupy robocze stanowić  będą forum dyskusji i współpracy na poziomie eksperckim państw zaangażowanych w Proces Warszawski,  pod wspólnym przewodnictwem PL i USA. Rezultatem prac grup roboczych będą rekomendacje wskazujące możliwe sposoby poprawy sytuacji bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

Materiały

Oświadczenie współprzewodniczących po spotkaniu ministerialnym poświęconym budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie
Galeria zdjęć - dzień pierwszy
Galeria zdjęć - dzień drugi