W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozmowa ministra Raua z szefem dyplomacji Gruzji

20.11.2020

– Tbilisi jest naszym kluczowym partnerem w rejonie Kaukazu Południowego. Wysoko cenimy nasze intensywne i przyjazne relacje. Mam nadzieję, że ten pozytywny trend zostanie utrzymany w przyszłości – podkreślił minister Rau w rozmowie telefonicznej z Dawidem Zalkalianim.

2020.04.02 Warszawa . Budynek MSZ . Ministerstwo Spraw Zagranicznych .
Fot. Tymon Markowski / MSZ

Szef polskiego MSZ pogratulował swojemu gruzińskiemu odpowiednikowi wysokiej frekwencji w pierwszej turze wyborów parlamentarnych, które odbyły się w Gruzji 31 października br. Wyrażając zaniepokojenie zapowiedzianym przez opozycję bojkotem drugiej tury wyborów i prac przyszłego parlamentu, wezwał wszystkie strony do zachowania spokoju i wyjaśnienia skarg oraz naruszeń zgodnie z obowiązującymi procedurami. Podkreślił, że kluczowe jest przywrócenie zaufania w proces wyborczy obywateli. Minister Rau wyraził nadzieję na przeprowadzenie drugiej tury wyborów zgodnie ze standardami demokratycznymi, tak by wyniki nie budziły wątpliwości obywateli Gruzji, w tym przedstawicieli opozycji, a także społeczności międzynarodowej.

Ministrowie podkreślili wagę relacji dwustronnych. W kontekście rozwoju wydarzeń w regionie, szefowie dyplomacji Polski i Gruzji omówili potrzebę zwiększenia zaangażowania państw UE i NATO w społeczno-ekonomiczny rozwój Gruzji oraz zapewnienie jej bezpieczeństwa.

Minister Rau podkreślił poparcie dla niezależności i integralności terytorialnej Gruzji w jej międzynarodowo uznawanych granicach. Zapewnił o nieustającym poparciu dla procesu reform i aspiracji integracyjnych Tbilisi z Unią Europejską i NATO.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych