W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozstrzygnięcie konkursów Ministerstwa Spraw Zagranicznych

08.02.2019

- W naszym wspólnym interesie leży tworzenie warunków, w których każda osoba może rozwijać swój potencjał i aspiracje – podkreślił minister Jacek Czaputowicz podczas uroczystości wręczenia dyplomów i nagród dla uczniów oraz nauczycieli nagrodzonych w konkursach MSZ zorganizowanych w związku z 25. rocznicą przystąpienia przez Polskę do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Rozstrzygnięcie konkursów Ministerstwa Spraw Zagranicznych

W ramach obchodów rocznicy Ministerstwo Spraw Zagranicznych zorganizowało trzy konkursy: plastyczny dla uczniów klas I-VI szkoły podstawowej, na plakat edukacyjny dla uczniów klas VI-VIII szkoły podstawowej oraz na esej dla uczniów gimnazjum, szkół ponadgimnazjalnych oraz ponadpodstawowych. Honorowego patronatu i wsparcia konkursom udzielili minister edukacji narodowej oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji. Wyjaśniając ideę konkursów minister Czaputowicz podkreślił, że temat Europejskiej Konwencji Praw Człowieka jest szczególnie istotny dla MSZ, ponieważ to właśnie służba zagraniczna reprezentuje Polskę przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

W uroczystości wziął również udział wiceminister Piotr Wawrzyk jako przewodniczący komisji konkursowych. Wiceszef polskiej dyplomacji podkreślił, że w wyznaczonym terminie do MSZ wpłynęły 433 prace konkursowe. Komisje wyłoniły 14 laureatów miejsc I-III oraz 14 uczniów, którym przyznano wyróżnienia. Nagrodzonych zostało też 12 nauczycieli, a 9 nauczycieli otrzymało wyróżnienia.

Ministrowie serdecznie pogratulowali wszystkim 28 laureatom. Podziękowali także 19 nagrodzonym nauczycielom oraz rodzicom za zachęcenie dzieci i młodzieży do interesowania się tematem praw człowieka. Słowa podziękowania skierowali także do szkół, które poprzez swą codzienną misję edukacyjną stworzyły warunki do zgłębiania tej tematyki i odniesienia sukcesu w konkursach. 

Głównym celem zorganizowanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych konkursów było upowszechnianie wśród uczniów, nauczycieli i szkół wiedzy na temat praw i wolności chronionych Europejską Konwencją Praw Człowieka oraz na temat roli i działalności Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Konkursy miały również na celu zwiększenie znaczenia edukacji obywatelskiej i edukacji na rzecz praw człowieka w szkołach oraz podniesienie świadomości prawnej i rozwój kompetencji społeczno-obywatelskich uczniów i nauczycieli.

Pełna lista nagrodzonych

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Fot. Tymon Markowski / MSZ

Materiały

Galeria zdjęć