W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sekretarz generalny Rady Europy z wizytą w Warszawie

22.03.2019

- Polsce zależy na stałym, aktywnym dialogu i współpracy z Radą Europy na rzecz wzmacniania jej efektywności, autorytetu, pozycji i szacunku ze strony wszystkich państw członkowskich – powiedział minister Czaputowicz po spotkaniu z sekretarzem generalnym Thorbjørnem Jaglandem.

Sekretarz generalny Rady Europy z wizytą w Warszawie

Szef polskiej dyplomacji wraz z sekretarzem generalnym Rady Europy oraz prorektorem Uniwersytetu Warszawskiego Maciejem Duszczykiem i wiceminister spraw zagranicznych Finlandii Anne Sipiläinen otworzył konferencję warszawską poświęconą roli organizacji pozarządowych w funkcjonowaniu Rady Europy. – W siedemdziesiątą rocznicę powstania Rady Europy Polska postanowiła stworzyć platformę otwartej dyskusji na temat roli i udziału organizacji pozarządowych w działaniach Rady Europy – powiedział minister Jacek Czaputowicz w przemówieniu inaugurującym konferencję. - Znaczenie społeczeństwa obywatelskiego i zwiększenie udziału organizacji pozarządowych w Radzie Europy były jednym z kluczowych elementów Deklaracji i Planu działania, przyjętych podczas trzeciego szczytu szefów państw i rządów Rady Europy, który odbył się w Warszawie w maju 2005 r. – dodał.

Wizyta sekretarza generalnego w Warszawie stanowiła okazję do omówienia dorobku Rady Europy w 70. rocznicę jej powstania. W trakcie rozmów z szefem polskiej dyplomacji Thorbjørn Jagland poruszył m.in. możliwe sposoby reformy i wzmocnienia Rady Europy w obliczu aktualnych wyzwań politycznych i finansowych. Rozmówcy zgodzili się, że Rada Europy jest powszechnie postrzegana jako strażnik demokracji, praw człowieka i praworządności na naszym kontynencie. W tym kontekście niezwykle istotne jest szukanie sposobów na zwiększenie jej efektywności, w tym także poszukiwanie sposobów na zacieśnianie współpracy ze społeczeństwem obywatelskim. – W naszej opinii aktywny udział społeczeństwa obywatelskiego może stanowić istotne wsparcie dla tej organizacji w trudnej pracy na rzecz przestrzegania praw człowieka, ochrony demokracji i praworządności – powiedział polski minister spraw zagranicznych. Podczas spotkania dwustronnego dokonano także oceny sytuacji politycznej na naszym kontynencie.

W trakcie swojego pobytu w Warszawie sekretarz generalny Rady Europy odbył szereg spotkań z przedstawicielami polskich władz, w tym z marszałkiem Sejmu RP Markiem Kuchcińskim oraz wiceprezesem Rady Ministrów RP Jarosławem Gowinem. Rozmowy te koncentrowały się na kluczowych elementach polskiej obecności w Radzie Europy, włączając w to aktywność polskiej delegacji w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy.

Rada Europy powstała w 1949 r. i skupia obecnie 47 państw europejskich, z wyjątkiem Białorusi. Status obserwatora przy RE posiadają Japonia, Kanada, Meksyk, Stany Zjednoczone oraz Stolica Apostolska. Siedzibą Rady Europy jest Strasburg.

Działalność tego gremium koncentruje się na ochronie praw człowieka, demokracji i rządów prawa, ujednolicaniu praktyki społecznej i prawnej państw członkowskich, promocji świadomości europejskiej, opartej na wspólnych wartościach oraz zwalczaniu nietolerancji.

Przyjęcie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w 1950 r. i powołanie stojącego na jej straży Europejskiego Trybunału Praw Człowieka powszechnie uznaje się za najważniejsze osiągnięcie tej organizacji. Rada Europy prowadzi również działania w dziedzinach niepowiązanych bezpośrednio z prawami człowieka, takich jak współpraca prawna, sprawy społeczne oraz współpraca kulturalna i naukowa. Dodatkowym obszarem kompetencji organizacji stały się zagadnienia dotyczące funkcjonowania władz lokalnych. Pod auspicjami Rady Europy zawarto ponad 200 umów międzynarodowych.

Polska przystąpiła do Rady Europy 26 listopada 1991 r., zaś stroną Konwencji Praw Człowieka jest od 19 stycznia 1993 r. Jurysdykcję Trybunału i prawo do skargi do organów działających na podstawie Konwencji Polska uznała z dniem 1 maja 1993 r. Oprócz tego, Polska jest stroną 94 innych konwencji przyjętych w ramach Rady Europy.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

Fot. Tymon Markowski / MSZ

{"register":{"columns":[]}}