W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Seminarium „Przygotowania do polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej”

01.07.2020

Back on track – pod tym hasłem Polska przejmuje stery w Grupie Wyszehradzkiej. – Hasło nie odnosi się wyłącznie do ożywienia gospodarczego, do prostego powrotu do projektów i działań sprzed pandemii. To przywrócenie wzajemnego zaufania oraz efektywnej solidarności w obliczu bezprecedensowych wyzwań, a zarazem ponowne spojrzenie na region Europy Środkowej, na nasze wartości i aspiracje odpowiadające nowym warunkom – podkreślił minister Jacek Czaputowicz podczas webinarium organizowanego przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM) i Ośrodek Studiów Wschodnich (OSW).

Seminarium „Przygotowania do polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej”

– Podpisana w 1991 roku Deklaracja Wyszehradzka zainicjowała ściślejszą współpracę w Europie Środkowej. Stanowiła znaczący krok na drodze do odzyskania przez nasze kraje właściwego miejsca w Europie – zaznaczył minister Czaputowicz, wskazując jednocześnie na korzyści, jakie dotychczas przyniosła współpraca regionalna.

Szef polskiej dyplomacji zarysował główne elementy programu polskiego przewodnictwa w V4. Tak jak dotychczas, dominować będą aktualne zagadnienia pojawiające się na agendzie unijnej. – Jednocześnie chcielibyśmy nadać nową dynamikę relacjom pomiędzy krajami członkowskimi Grupy Wyszehradzkiej. Wszelkie inicjatywy będziemy realizować w oparciu o trzy główne filary: gospodarkę i połączenia (connectivity), bezpieczeństwo oraz społeczeństwo – powiedział minister Jacek Czaputowicz. Działania skupiać się będą wokół czterech celów:

  1. silna Grupa Wyszehradzka w silnej Europie,
  2. powrót do (nowej) normalności po pandemii COVID-19,
  3. kontakty międzyludzkie, działania na rzecz integracji i spójności wewnątrz samej V4,
  4. rozwijanie współpracy cyfrowej i innowacyjnej.

 

Kalendarz spotkań przedstawicieli czterech państw zapowiada się bardzo intensywnie. Oficjalną inauguracją polskiej prezydencji będzie szczyt premierów w Warszawie 3 lipca, podczas którego premier Mateusz Morawiecki przedstawi priorytety współpracy wyszehradzkiej w ciągu najbliższego roku. Szczyt będzie poświęcony koordynacji stanowisk w takich obszarach, jak negocjacje Wieloletnich Ram Finansowych i działania na rzecz ożywienia europejskiej gospodarki. Zostanie także przyjęta deklaracja V4 w sprawie cyberbezpieczeństwa. Kolejne wydarzenie to spotkanie ministrów spraw zagranicznych V4, które odbędzie się 7 lipca w Wadowicach.

1 lipca Polska po raz szósty przejęła przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej. Uczestnikami seminarium online z udziałem ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza byli przedstawiciele ośrodków analitycznych zrzeszonych w Think Visegrad – V4 Think Tank Platform.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Fot. Sebastian Indra / MSZ

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}