W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie ministra Jacka Czaputowicza z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą

27.07.2020

– Spotykamy się w roku, na który przypada stulecie wydarzeń, które zapisały chlubną kartę naszej wspólnej historii – zawarcia Paktu Piłsudski-Petlura i wspólnej walki z bolszewickim agresorem. Cieszy mnie, że i dziś strategiczne relacje polsko-ukraińskie ulegają dalszemu wzmocnieniu – powiedział dziś szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz podczas spotkania z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych Dmytro Kułebą.

2020.07.27 Warszawa . Minister Jacek Czaputowicz . Wizyta minister SZ Ukraina Dmytro Kuleba .
Fot. Tymon Markowski / MSZ

Tematem rozmów były kwestie dwustronne oraz współpraca na arenie międzynarodowej w zakresie przeciwdziałania aktualnym zagrożeniom wynikającym z polityki Rosji w Europie oraz skutkom pandemii Covid-19. Ministrowie omówili także kwestie współpracy Ukrainy z UE i NATO oraz możliwości zwiększenia współpracy gospodarczej i energetycznej.

Minister Czaputowicz podkreślił konieczność zachowania obecnego statusu szkół  z polskim językiem nauczania na Ukrainie oraz potrzebę wspólnego badania naszej wspólnej historii, zwłaszcza jej trudnych epizodów.

Dużo miejsca w rozmowach poświęcono sytuacji bezpieczeństwa w strefie konfliktu w Donbasie. Odnosząc się do współpracy Kijowa z NATO, minister Czaputowicz wyraził zadowolenie z otrzymania przez Ukrainę statusu EOP, który stawia stronie ukraińskiej nowe zadania w sferze bezpieczeństwa i jednocześnie umacnia zdolności obronne tego państwa. – Potwierdziłem, że Polska będzie niezmiennie wspierać suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy. Wyraziłem też nadzieję, że zawieszenie broni, które weszło w życie dziś w nocy, zostanie utrzymane – wskazał szef polskiej dyplomacji. 

28 lipca ministrowie spraw zagranicznych Polski i Ukrainy, wraz z ministrem spraw zagranicznych Litwy, Linasem Linkevičiusem, złożą wizytę w Lublinie, gdzie przeprowadzą rundę rozmów trójstronnych, odwiedzą wspólną brygadę LITPOLUKRBRIG i złożą wieniec pod pomnikiem Unii Lubelskiej.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Fot. Tymon Markowski / MSZ

Zdjęcia (9)