W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie ministra Jacka Czaputowicza z prof. Jackiem Purchlą

03.08.2020

Minister Jacek Czaputowicz spotkał się w poniedziałek z prof. Jackiem Purchlą, aby podziękować za pełnienie przez niego funkcji Przewodniczącego Polskiego Komitetu do spraw UNESCO (2015-2020).

2020.08.03 Warszawa . Minister Jacek Czaputowicz . Spotkanie Jacek Purchla , wreczenie podziekowan UNESCO .
Fot. Lucja Sucharska / MSZ

Rozmowa koncentrowała się na współpracy Polski z UNESCO w ostatnich latach, a w szczególności na kwestiach związanych z ochroną światowego dziedzictwa kulturowego jako jednego z polskich priorytetów na forum Organizacji. Działalność Komitetu, pod przewodnictwem prof. Jacka Purchli, stała się potwierdzeniem, że kultura oraz dziedzictwo kulturowe stanowią jeden z fundamentów siły UNESCO. Coraz pełniej dostrzegamy bowiem fakt, że dziedzictwo jest nośnikiem tożsamości i pamięci społeczeństw, istotnych dla budowania przyszłości.

Jednym z osiągnięć prof. Purchli było udane przewodniczenie 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, której organizacja w Krakowie w 2017 r. stała się najważniejszym wydarzeniem w historii naszej współpracy z Organizacją. Przedmiotem rozmowy była również rola Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

***

Prof. Jacek Purchla jest historykiem sztuki i ekonomistą; specjalistą z zakresu dziedzictwa kulturowego i historii miast. Założył i był przez 26 lat dyrektorem Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Jest profesorem nauk humanistycznych.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Fot. Łucja Sucharska / MSZ

Zdjęcia (3)