W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie ministra Szymona Szynkowskiego vel Sęk z uczestnikami Akcji „Polonia4Neighbours”

25.06.2020

– Dziękuję w imieniu Polskiego Rządu i Polskiej Dyplomacji za zaangażowanie i aktywny udział w niesieniu osobom potrzebującym pomocy w walce z pandemią – powiedział wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk podczas spotkania online z przedstawicielami Polonii z Ameryki Północnej, Południowej, Europy oraz Azji, uczestnikami Akcji „Polonia4Neighbours”.

Spotkanie ministra Szymona Szynkowskiego vel Sęk z uczestnikami Akcji „Polonia4Neighbours”

W ramach akcji „Polonia4Neighbours” Ministerstwo SZ od kwietnia 2020 wspiera działalność pomocową oraz aktywność Polonii w czasie pandemii, dofinansowując jej działania oraz promując polonijną solidarność społeczną w środowiskach lokalnych. 

W spotkaniu online wzięli udział przedstawiciele polonijnego środowiska lekarskiego, duchowieństwa, organizacji polonijnych oraz osoby prywatne, których zaangażowanie na rzecz niesienia pomocy innym podczas pandemii było nadzwyczajne i godne uznania.  – Dzisiaj mogłem spotkać się dzięki technologii z kilkunastoma osobami na świecie, ale mam świadomość, że wiele inicjatyw pomocowych realizowanych w różnych krajach ogarniętych pandemią jest realizowanych dzięki pracy cichych bohaterów. Jesteśmy dumni, że Polacy potrafią być solidarni i wykazywać się empatią w tak trudnym czasie – podkreślił wiceszef polskiej dyplomacji.

Działania w ramach akcji „Polonia4Neigbours” obejmują organizowanie zbiórek żywności, środków dezynfekujących lub materiałów niezbędnych osobom chorym czy starszym; udzielanie darmowej pomocy psychologicznej, szkolnej, porad prawnych (w tym infolinie, biuletyny, itp.) czy tłumaczeń; organizowanie wirtualnych konferencji na temat działań lekarzy polskich; rozwożenie leków i produktów pierwszej potrzeby osobom potrzebującym (np. seniorom lub osobom na kwarantannie); pomoc poprzez edukację (np. lekcje i kursy online wykonania środków ochrony jak maseczki i płyny); działania z zakresu kultury (np. wspólne śpiewanie piosenek, nowe wersje znanych utworów, itp.), a także uruchomienie przez organizacje polonijne dodatkowych funduszy na cele związane na nadzwyczajną sytuacją spowodowaną przez pandemię.

Warto podkreślić, że w walkę z pandemią zaangażowana jest także duża liczba polskich lekarzy i pozostałych pracowników medycznych zatrudnionych w szpitalach na całym świecie i pracujących z ogromnym poświęceniem.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP wyraża podziękowania wszystkim Rodakom zaangażowanym w niesienie pomocy na świecie i zachęca do włączania się do akcji „Polonia4Neighbours”.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Fot. Tymon Markowski / MSZ