W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Brukseli

24.03.2021

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO, które odbyło się w dniach 23-24 marca, stanowiło okazję do omówienia kluczowych zagadnień dla bezpieczeństwa Sojuszu i stabilności obszaru euroatlantyckiego, także w kontekście zbliżającego się Szczytu NATO. Debata ministrów potwierdziła poczucie transatlantyckiej wspólnoty interesów bezpieczeństwa oraz kluczową rolę NATO w zakresie obrony kolektywnej.

2021.03.24 Bruksela, Belgia. Minister Zbigniew Rau. NATO Oprowadzenie po punkcie szczepień w kwaterze głównej NATO z Sekretarzem Generalnym Jensem Stoltenbergiem.

W ramach dwudniowego spotkania szefowie dyplomacji omówili m.in. rekomendacje Sekretarza Generalnego w ramach procesu refleksji o przyszłości NATO (NATO 2030), politykę Rosji, a także obecną sytuację bezpieczeństwa w sąsiedztwie euroatlantyckim Sojuszu, w tym w Afganistanie.

Minister Zbigniew Rau, prezentując polskie priorytety dotyczące adaptacji Sojusz podkreślił, że w ramach procesu NATO 2030 kluczowe znaczenie ma wzmocnienie zarówno wymiaru politycznego jak i wojskowego NATO w zakresie odstraszania i obrony. Dodatkowo wskazał na potrzebę zwiększenia wysiłków na rzecz budowy odporności.  – NATO, angażując się globalnie, nie może zapominać o najbliższych Sojuszowi partnerach oraz o znaczeniu „polityki otwartych drzwi” – podkreślił minister Rau.

Na marginesie obrad szef polskiej dyplomacji odbył szereg spotkań dwustronnych. Wraz ze swoimi odpowiednikami z Grupy Wyszehradzkiej omówił z sekretarzem stanu USA, Antonym Blinkenem, kwestie współpracy regionalnej w kontekście nowych zagrożeń, potwierdzając wolę wzmacniania więzi transatlantyckich i bliskiej współpracy w ramach NATO. Z szefem dyplomacji Wielkiej Brytanii, ministrem Dominikiem Raabem, potwierdził bliskie partnerstwo obu krajów w obszarze bezpieczeństwa, w tym w zakresie obecności wojskowej Wielkiej Brytanii na wschodniej flance Sojuszu oraz w kontekście zagrożeń ze strony Rosji. Spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Rumunii, Bogdanem Aurescu, było okazją do potwierdzenia silnego partnerstwa strategicznego, ścisłej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa oraz omówienia wspólnych inicjatyw w procesie NATO 2030, współpracy bilateralnej oraz regionalnej. W rozmowie z minister spraw zagranicznych Bułgarii, Ekateriną Zaharievą, minister Rau omówił problematykę relacji z Rosją oraz działalności rosyjskiej w państwach europejskich.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych 

Fot. Tymon Markowski / MSZ

Zdjęcia (6)