W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie wiceministra Marcina Przydacza z ambasadorami państw członkowskich UE w Polsce

12.10.2021

Wiceminister Marcin Przydacz wraz z przedstawicielami Straży Granicznej spotkał się 12 października br. z ambasadorami państw członkowskich UE akredytowanymi w Polsce w celu zaprezentowania aktualnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, omówienia prognoz na przyszłość, a także zwrócenia uwagi na konieczność wspólnego działania państw UE w kontekście rozwiązania kryzysu migracyjnego na jej wschodniej granicy.

2021.10.12 Warszawa . Minister Marcin Przydacz . Spotkanie z korpus dyplomatyczny na temat sytuacji na granicy Polska - Bialorus .
Fot. Tymon Markowski / MSZ

Wiceminister Przydacz przekazał polskie stanowisko w sprawie przyczyn kryzysu, a także wyraził nadzieję na solidarne wsparcie przez państwa UE Polski i pozostałych członków Unii Europejskiej chroniących wschodnią granice UE, będących przedmiotem ataku hybrydowego ze strony Białorusi. Potępił również politykę Białorusi, odpowiedzialnej za wykreowanie tego kryzysu, który stanowi hybrydowy atak na Polskę i UE oraz może prowadzić do poważnej destabilizacji sytuacji bezpieczeństwa w regionie. Zaznaczył, że działania te należy traktować w szerszej perspektywie polityki bezpieczeństwa i działań podejmowanych przez Rosję i Białoruś na różnych płaszczyznach (wojskowej, surowcowej, informacyjnej). 

Podkreślił, że sytuacja, z którą Polska mierzy się na granicy to nie napływ uchodźców z kraju ogarniętego konfliktem, ani nie naturalny ruch migracyjny. To nowe zjawisko polegające na sponsorowanym przez państwo sprowadzaniu migrantów w celu przeprowadzenia zorganizowanego ataku na granice UE. Dodał, że wspólny głos Zachodu oraz wyraźne poparcie dla wysiłków partnerów szczególnie dotkniętych kryzysem jest kluczowe dla jego szybkiego rozwiązania.

Przedstawiciele Straży Granicznej przedstawili szczegółowy briefing dokumentujący zaangażowanie służb Białorusi w nielegalny przerzut migrantów oraz ilustrujący działania Polski mające na celu ochronę granicy Polski z Białorusią będącej jednocześnie wschodnią granicą UE. 

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Fot. Tymon Markowski/MSZ

{"register":{"columns":[]}}