W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie Wielkiej Piątki w Madrycie

31.03.2025

Bezpieczeństwo w Europie oraz dalsze kompleksowe wsparcie dla Ukrainy – to główne tematy kolejnego spotkania Wielkiej Piątki Unii Europejskiej. Minister Sikorski spotkał się dzisiaj w Madrycie z szefami dyplomacji: Francji, Hiszpanii, Niemiec, Ukrainy, Włoch i Wielkiej Brytanii. W spotkaniu wzięła udział także Wysoka Przedstawiciel UE ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa.

Minister Radosław Sikorski stoi w rzędzie z 6 innymi osobami. Wszyscy są elegancko ubrani. Minister ma granatowy garnitur, jasnoniebieską koszulę i bordowy krawat z żółte muchy. W tle stoi osiem flag.

Uczestnicy spotkania rozmawiali o roli Europy w osiągnięciu sprawiedliwego i trwałego pokoju w Ukrainie oraz ochronie europejskich interesów bezpieczeństwa. Ministrowie dyskutowali też o poszukiwaniu wspólnej strategii na rzecz utrzymania współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i wypracowaniu kompleksowego podejścia Unii Europejskiej do kwestii obronnych w dłuższej perspektywie czasu.

Minister Radosław Sikorski podkreślił, że konieczne jest zwiększenie wydatków na obronę w Europie do co najmniej 3% PKB przez wszystkie państwa członkowskie UE, a także utrzymanie obecności USA w Europie. Wskazał także, że sukces negocjacji dotyczących zakończenia wojny za naszą wschodnią granicą zależy od zwiększenia presji na Rosję.

 

Foto: Konrad Laskowski/MSZ

Materiały

G5+ Madrid Ministerial Meeting - Joint Statement
G5+​_Madrid​_Ministerial​_Meeting​_-​_Joint​_Statement.pdf 0.07MB

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}