W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szef Służby Zagranicznej z wizytą w Lizbonie

15.05.2022

Celem wizyty Arkadego Rzegockiego były rozmowy z Álvaro Mendonça e Moura, Sekretarzem Generalnym MSZ Portugalii oraz z José de Freitas Ferrazem, Dyrektorem Instytutu Dyplomatycznego na temat funkcjonowania i szkolenia portugalskiej służby zagranicznej oraz działalności Instytutu Dyplomatycznego – odpowiednika Akademii Dyplomatycznej.

Szef służby zagranicznej Arkady Rzegocki podczas wizyty w Lizbonie

Głównym punktem wizyty były rozmowy Szefa Służby Zagranicznej Arkadego Rzegockiego z  Álvaro Mendonça e Moura, Sekretarzem Generalnym Ministerstwa Spraw Zagranicznych Portugalii na temat organizacji i funkcjonowania służby zagranicznej Portugalii i potencjalnych obszarów współpracy w zakresie wymiany personelu dyplomatycznego. Podczas spotkania Szef Służby Zagranicznej wyraził wdzięczność za wsparcie Portugalii w niesieniu pomocy Ukraińcom oraz nadzieję na dalsze wsparcie dyplomatyczne dla walczącej z rosyjską agresją Ukrainy.

Szef Służby Zagranicznej spotkał się także z José de Freitas Ferrazem, Dyrektorem Instytutu Dyplomatycznego, by porozmawiać o działaniach podejmowanych przez Instytut w zakresie szkolenia zawodowego i językowego służby zagranicznej Portugalii oraz potencjalnych obszarach współpracy z Akademią Dyplomatyczną MSZ. Ambasador José de Freitas Ferraz na ręce Szefa Służby Zagranicznej złożył wyrazy wdzięczności za inicjatywę wspólnego oświadczenia instytucji szkolenia dyplomatycznego w sprawie rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Podczas wizyty w Portugalii, Szef Służby Zagranicznej spotkał się także z przedstawicielami europejskich agencji mających siedzibę w Lizbonie Mają Markovčić Kostelac, dyrektor Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego (EMSA), oraz Alexisem Goosdeelem, dyrektorem Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA). W rozmowie z kierownictwem agencji skoncentrowano się na możliwości zwiększenia zatrudnienia Polaków w EMSA i EMCDDA, jak również współpracy w obszarze szkoleń i promocji programów stażowych.

Szef Służby Zagranicznej  odbył także spotkanie z Dyrektorem Instytutu Camõesa João Ribeiro de Almeidą, którego kulminacją było podpisanie Programu współpracy pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Portugalskiej w dziedzinie języka, oświaty, szkolnictwa wyższego, kultury, sportu, młodzieży i mediów na lata 2022-2025. Złożył również wieńce na grobach zasłużonych polskich dyplomatów: podsekretarza stanu w MSZ Jana hr. Szembeka, jednego z najbliższych współpracowników ministra Józefa Becka oraz Karola Dubicz-Penthera, posła nadzwyczajnego i ministra pełnomocnego w Poselstwie RP Lizbonie w latach 1937-1943.

Zwieńczeniem wizyty w Portugalii był koncert z okazji 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Portugalią: 13 maja 1922 r. polski poseł, pierwszy nominowany po I Wojnie Światowej, ambasador Ksawery Orłowski złożył listy uwierzytelniające na ręce prezydenta Portugalii António José de Almeidy. Zorganizowany przez Ambasadę RP w Lizbonie recital „Anna Maria Jopek & Amigos” zgromadził licznych przedstawicieli państwa przyjmującego, korpusu dyplomatycznego oraz Polonii. W wydarzeniu wziął również udział i zabrał głos Francisco André, Sekretarz Stanu ds. Zagranicznych i Współpracy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Portugalii.

Łukasz Jasina
Rzecznik Prasowy MSZ

 

Fot. Agata Supińska, Carlos Porfílio

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}