W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Unia Europejska po raz pierwszy stosuje sankcje związane z cyberatakami

31.07.2020

30 lipca 2020 r. Rada UE po raz pierwszy w historii zastosowała środki ograniczające mające na celu zwalczanie cyberataków zagrażających Unii Europejskiej, jej państwom członkowskim, państwom trzecim lub  organizacjom międzynarodowym. To bardzo istotna decyzja pokazująca, że sprawcy cyberataków mogą zostać zidentyfikowani i ukarani. Sankcje te polegają na zakazie wjazdu na terytorium Unii Europejskiej, zamrożeniu środków finansowych i zasobów gospodarczych, a także zakazie udostępniania sprawcom funduszy przez osoby i podmioty z UE.

2020.04.02 Warszawa . Budynek MSZ . Ministerstwo Spraw Zagranicznych .
Fot. Tymon Markowski / MSZ

Objętych nimi zostało 6 osób oraz 3 podmioty zlokalizowanych na terenie Rosji, Chin i KRLD, które zaangażowane były m.in. w prowadzone w wielu krajach świata ataki znane pod nazwami „WannaCry”, „NotPetya” czy „Operation Cloud Hopper”, a także w ataki na m.in. polską Komisję Nadzoru Finansowego, ukraińską sieć energetyczną i w próbę ataku na Organizację ds. Zakazu Broni Chemicznej. Ukierunkowane na te osoby i podmioty sankcje mają funkcję odstraszającą i zniechęcającą, a nie oznaczają przypisania odpowiedzialności państwu trzeciemu. UE zwiększyła w ostatnich latach swoje zdolności do właściwego reagowania na stałe zagrożenia i szkodliwe  działania w cyberprzestrzeni.  Celem jest ochrona bezpieczeństwa i interesów Unii, także poza jej granicami. Sankcje należą do arsenału narzędzi unijnej cyberdyplomacji. Ramy prawne sankcji związanych z cyberatakami zostały przyjęte w maju 2019 r., a ostatnio ich obowiązywanie zostało przedłużone. Jednomyślna decyzja państw członkowskich Unii Europejskiej ws. zastosowania środków ograniczających jest dowodem rosnącej determinacji w walce z cyberatakami, które zagrażają bezpieczeństwu Unii.

Więcej szczegółów można znaleźć w Deklaracji Wysokiego Przedstawiciela Josepa Borrella   [https://www.consilium.europa.eu/pl/press/press-releases/2020/07/30/declaration-by-the-high-representative-josep-borrell-on-behalf-of-the-eu-european-union-response-to-promote-international-security-and-stability-in-cyberspace/ ] oraz w Decyzji Rady z 30 lipca 2020 r. [https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32020D1127&from=EN]. 

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

{"register":{"columns":[]}}