W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczystość nadania stopni dyplomatycznych oraz inauguracja kolejnej edycji aplikacji dyplomatyczno-konsularnej

10.09.2019

– Istnieje wiele sposobów, aby opisać służbę, którą Państwo wybraliście. Jest ona wyjątkowa nie tylko dlatego, że bywa postrzegana jako elitarna, lecz także dlatego, że jest bardzo wymagająca – powiedział minister Jacek Czaputowicz podczas dzisiejszej uroczystości w siedzibie Akademii Dyplomatycznej MSZ.

Uroczystość nadania stopni dyplomatycznych oraz inauguracja kolejnej edycji aplikacji dyplomatyczno-konsularnej

Pierwsze stopnie dylomatyczne zostały nadane osiemnastu osobom, które z sukcesem zdały egzamin dyplomatyczno-konsularny. Wśród nich znalazło się czternastu absolwentów aplikacji dyplomatyczno-konsularnej oraz czterech pracowników MSZ. Ślubowanie od nowych adeptów dyplomacji przyjął minister służby zagranicznej Jacek Czaputowicz, a dyplomy wręczył dyrektor generalny służby zagranicznej Andrzej Papierz.

- Służba dyplomatyczna wymaga nie tylko wiedzy, ale i powołania – powiedział minister Czaputowicz zwracając się do nowo mianowanych dyplomatów. – Chciałbym, aby poprzez pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych rozwijali Państwo swoją pasję, odnajdywali ją w poczuciu dumy z reprezentowania Polski - podkreślił.

Uroczystosc była połączona z inauguracją aplikacji dyplomatyczno - konsularnej kolejnej grupy aplikantów. Rozpoczyna ją dziesięć osób wyłonionych w drodze pięcioetapowego konkursu, wśród których znaleźli się absolwenci takich kierunków studiów jak prawo, stosunki międzynarodowe, filologia czy lingwistyka stosowana. Aplikacja jest to roczny cykl szkoleń przygotowujących do wykonywania obowiązków członka personelu dyplomatyczno-konsularnego obejmująca zajęcia teroetyczne, staże w komórkach organizacyjnych ministerstwa oraz praktyki na placówkach za granicą. Po jej zakończeniu uczestnicy przystępują do egzaminu dyplomatyczno-konsularnego, a osobom, które otrzymają wynik pozytywny, nadawany jest pierwszy stopień w służbie zagranicznej.

Podczas dzisiejszej uroczystości wykład inauguracyjny pt. „Diplomacy in a post-liberal world” wygłosił dyrektor Akademii Dyplomatycznej Ukrainy, ambasador Serhij Korsuński.

Na inauguracji obecni byli także szef gabinetu Prezydenta RP minister Krzysztof Szczerski, wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz, szef służby cywilnej Dobrosław Dowiat-Urbański oraz ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Fot. Gabriel Piętka