W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pierwsza Karta Polaka dla przedstawiciela Polonii urodzonego w Ameryce Łacińskiej

12.02.2020

– Karta Polaka, która z sukcesem już zafunkcjonowała, ale jej działanie zostało rozszerzone, powinna służyć Polakom na całym świecie. Karta jest dostępna dla Polaków lub osób czujących związek z polskością pochodzących z krajów Ameryki Łacińskiej – podkreślił wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk podczas uroczystości wręczenia pierwszej Karty Polaka dla mieszkańca Brazylii.

Uroczystość wręczenia pierwszej Karty Polaka dla przedstawiciela Polonii w Ameryce Łacińskiej

Dokument otrzymał Pan Lourival Araujo Filho, jeden z liderów polonijnych w Brazylii, kierujący największym obecnie polonijnym zespołem folklorystycznym w tym kraju  Grupą Folkloru Polskiego „Wisła” z Kurytyby. Jest również prezesem powstałego w 1936 r. patriotycznego Towarzystwa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kurytybie.

Polonia w Ameryce Łacińskiej to ponad 2,5 miliona osób. Ubiegłoroczne rozszerzenie działania Karty Polaka na wszystkie kraje świata stało się dla osób tam urodzonych  okazją do uzyskania łatwiejszego dostępu do polskiej kultury, nauki i biznesu.  Potomkowie Polaków urodzeni w Ameryce Łacińskiej są dla nas niezwykle ważni, wzbogacają realia krajów zamieszkania o cenne polskie wartości wyniesione z rodzinnych domów. Dla wielu osób Karta Polaka stanie się spełnieniem oczekiwań dotyczących jednoznacznego potwierdzenia przynależności do polskiego narodu – zaznaczył wiceminister Szynkowski vel Sęk. Będzie furtką do polskiego rynku pracy oraz do możliwości uzyskania polskiego obywatelstwa.

Bliska współpraca z Polonią w Ameryce Łacińskiej uwidacznia, jak ważne dla wielu jej przedstawicieli jest pielęgnowanie tradycji polskiej. Polonia w Brazylii z dużym zaangażowaniem sił i środków obchodziła w ubiegłym roku.

150-lecie osadnictwa polskiego w tym kraju. W Kurytybie, w lipcu 2019 r, odbył się także I Kongres Młodzieży Polonijnej w Ameryce Południowej. Bardzo duże zainteresowanie Polonii w regionie wywołała ponadto realizacja I edycji programu „Polska jest w Tobie”. Potomkowie Polaków w Ameryce Łacińskiej wnoszą znaczący wkład w kulturę, naukę i gospodarkę w państwach zamieszkania.

W trakcie wtorkowej uroczystości w Domu Polonii zaprezentowano również wystawę „Jejou”. Projekt został zrealizowany przez Stowarzyszenie Polskie w Oberá oraz wspólnotę Guaraní Mbyá El Chapá z prowincji Misiones w Argentynie, przy wsparciu Ambasady RP w Buenos Aires. Wystawa jest opowieścią o spotkaniu kultur i towarzyszących temu spotkaniu doświadczeniach osób - polskich emigrantów i miejscowego plemienia Indian.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 fot. Tymon Markowski / MSZ 

 

Galeria zdjęć