W dniach 21-25 lutego Minister Radosław Sikorski przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych
23.02.2025
Podczas pobytu w Waszyngtonie, Minister Sikorski spotkał się ze swoim odpowiednikiem Sekretarzem Stanu Marco Rubio, Dyrektorem Narodowej Rady Ekonomicznej Kevinem Hassettem oraz Doradcą Prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Michaelem Waltzem.
Podczas rozmów poruszono kwestie związane ze współpracą transatlantycką, zarówno w kontekście wojskowym, jak i ekonomicznym. Skupiono się na aspekcie bezpieczeństwa międzynarodowego ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji w Ukrainie oraz na Bliskim Wschodzie.
Minister Sikorski spotkał się także z przedstawicielami ośrodków analitycznych, m.in. CEPA, CSIS, Atlantic Council, Hudson Institute czy American Enterprise Institute. Wziął również udział w Conservative Political Action Conference (CPAC) - corocznym wydarzeniu gromadzącym kluczowych przedstawicieli konserwatywnych ośrodków politycznych i analitycznych w USA. Podczas konferencji odwiedził także stanowisko organizacji United Against Nuclear Iran na którym wystawiono zestrzelony przez Ukrainę irański dron Shahed 136. Polski rząd we współpracy z Ukrainą brał udział w operacji przetransportowania drona do Stanów Zjednoczonych.
24 lutego, w trzecią rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę, Minister Radosław Sikorski weźmie udział w Specjalnej Sesji Nadzwyczajnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ nt. Ukrainy oraz briefingu Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, podczas którego na prośbę Wysokiej Przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Kai Kallas wygłosi przemówienie w imieniu całej wspólnoty. W Nowym Jorku spotka się także z Sekretarzem Generalnym ONZ Antonio Guterresem oraz środowiskiem młodych profesjonalistów polskiego pochodzenia.
Foto: Sebastian Indra/MSZ