W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Lublinie i Białymstoku debatowano na temat osiągnięć polskiej polityki zagranicznej

09.10.2019

Wiceministrowie Konrad Szymański oraz Marcin Przydacz wzięli udział w dyskusjach na temat roli Polski w Unii Europejskiej oraz polityki wschodniej, zorganizowanych wspólnie przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Regionalne Ośrodki Debaty Międzynarodowej.

logo RODM

– Polska popiera „politykę otwartych drzwi” do UE i oparcie polityki rozszerzenia na zasadzie warunkowości, mobilizującej kraje do postępów w implementacji reform – powiedział wiceminister Konrad Szymański podczas debaty w Lublinie.

W trakcie spotkania podkreślano, że politykę rozszerzenia popiera większość państw członkowskich UE, co potwierdza m.in. Deklaracja Warszawska z maja br. oraz wspólne oświadczenie ministrów spraw zagranicznych 13 państw, dotyczące rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych przez Albanię i Macedonię Północną z czerwca br. Uczestnicy debaty rozmawiali również o Partnerstwie Wschodnim, przyznając, że 10. rocznica powstania Partnerstwa jest szansą dla nadania tej polityce nowej dynamiki. – Polska uważa, że przyszłość Partnerstwa Wschodniego powinna opierać się na trzech tak samo ważnych elementach: zbliżeniu ustawodawstwa, współpracy sektorowej oraz integracji politycznej i instytucjonalnej – podkreślał wiceminister Konrad Szymański.

Debata w Białymstoku poświęcona była przyszłości polityki wschodniej, sprawom konsularnym i polonijnym. Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz przedstawił najważniejsze kierunki i dokonania polskiej polityki zagranicznej w latach 2015-2019. Szczególną uwagę zwrócił na politykę bezpieczeństwa – zarówno w kontekście militarnym, jak i ekonomicznym. Przypomniał również o aktywności Polski na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej, w tym o współpracy w ramach grupy V4 oraz inicjatywy Trójmorza. Ważnym tematem były także relacje gospodarcze. – Polska dąży do zwiększenia obrotów handlowych z krajami Partnerstwa Wschodniego. W 2018 r. wymiana handlowa z Białorusią wzrosła o 25% – podkreślał wiceminister Marcin Przydacz.

***

Celem i głównym działaniem sieci RODM jest przybliżenie obywatelom priorytetów polskiej polityki zagranicznej oraz wzmocnienie kanałów współpracy pomiędzy Ministerstwem Spraw Zagranicznych, samorządem i organizacjami pozarządowymi.  

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

fot. RODM Białystok, RODM Lublin

Zdjęcia (4)