W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Świat czyta pierwszą depeszę dyplomatyczną odrodzonej Polski

16.11.2018

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości MSZ zaprosiło przedstawicieli sześciu państw na trzech kontynentach do odczytania depeszy notyfikującej państwo polskie. Depesza podpisana przez Józefa Piłsudskiego, wysłana 16 listopada 1918 r., była symbolicznym dokumentem dla Polski odradzającej się po 123 latach zaborów.

Kolorowe zdjęcie podzielone na sześć części. W lewym górnym rogu starszy mężczyzna

Dzień Służby Zagranicznej został ustanowiony w 2009 r. dla upamiętnienia rocznicy nadania pierwszej oficjalnej depeszy dyplomatycznej odrodzonej Polski, którą 16 listopada 1918 r. wysłał w świat Józef Piłsudski do przywódców państw świata informując o powstaniu niepodległego państwa polskiego. W tym roku obchody Dnia Służby Zagranicznej powiązane były z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W ciągu trzech dni odbyło się wiele wydarzeń, także otwartych dla publiczności.

Obchody zainaugurowała w piątek 16 listopada debata ekspercka pt. „Dyplomacja w Służbie Rzeczypospolitej 1918-1939”, którą otworzył minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Debata poświęcona była działaniom polskiej dyplomacji podejmowanym  na rzecz uzyskania niepodległości  i ostatecznego kształtu granic Polski. Rozmawiano także o uwarunkowaniach utworzenia Ministerstwa Spraw Zagranicznych, powołania służby dyplomatycznej i konsularnej i jej działaniach na rzecz silnej obecności Polski na arenie międzynarodowej.

– Z perspektywy czasu musimy docenić działania naszych poprzedników, twórców państwa polskiego i starać się kontynuować to w nowym stuleciu niepodległości Polski, które rozpoczyna się w zupełnie innym kontekście – powiedział szef MSZ podczas obchodów Dnia Służby Zagranicznej.

Również w piątek została wręczona nagroda im. Andrzeja Kremera „Konsul Roku”. Z rąk ministra Jacka Czaputowicza odebrał ją Rafał Wolski, Konsul Generalny RP we Lwowie. 

Już tradycyjnie jednym z elementów obchodów Dnia Służby Zagranicznej były Dni Otwarte MSZ. 17 i 18 listopada budynki i pomieszczenia MSZ zostały udostępnione zwiedzającym. Goście mieli możliwość odwiedzenia m.in. gabinetu ministra, centrum prasowego i sali recepcyjnej im. Jerzego Giedroycia, która jest miejscem najważniejszych wydarzeń i uroczystości w MSZ – podpisuje się w niej umowy międzynarodowe, prowadzi negocjacje, podejmuje gości. Zwiedzający obejrzeli również okolicznościową wystawę prezentującą najważniejsze wątki, tematy oraz postacie związane z odrodzeniem polskiej służby zagranicznej w latach 1917–1921‎.

– Przez dwa dni grupy warszawiaków i Polaków będą mogły zobaczyć budynki MSZ i zapoznać się z historią poprzez tę wystawę, a także zobaczyć, jak MSZ funkcjonuje dziś, czyli poznać ważne miejsca: gdzie pracuje minister i kierownictwo resortu, gdzie odbywają się spotkania z przedstawicielami innych państw czy też z mediami – mówił podczas Dni Otwartych MSZ szef polskiej dyplomacji. 

Tegoroczny Dzień Służby Zagranicznej był też okazją do zorganizowania po raz pierwszy konkursu wiedzy na temat historii polskiej dyplomacji i protokołu dyplomatycznego. Jego laureaci podczas zwiedzania siedziby MSZ mieli okazję spotkać się z ministrem Jackiem Czaputowiczem.

Z okazji 100-lecia polskiej służby zagranicznej do obiegu wszedł także okolicznościowy znaczek przygotowany przez Pocztę Polską. Widnieje na nim siedziba MSZ odrodzonej Polski - Pałac Brühla w Warszawie.

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych 

 

 

{"register":{"columns":[]}}