W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Marcin Przydacz na konferencji o polskiej polityce wschodniej

27.11.2019

– Rozchwiana Europa, zaburzone relacje transatlantyckie, rozhuśtane emocje i frustracja na Wschodzie oraz agresywna polityka Rosji to kluczowe realia, w których budujemy politykę wschodnią. Głównym zadaniem polskiej polityki zagranicznej pozostaje zatem bezpieczeństwo państwa, współpraca regionalna, w tym w ramach Partnerstwa Wschodniego, jak również dwustronne relacje z państwami Europy Wschodniej– powiedział podsekretarz stanu w MSZ Marcin Przydacz, otwierając konferencję „Polska Polityka Wschodnia 2019”.

Wiceminister Marcin Przydacz na konferencji o polskiej polityce wschodniej

W swoim wystąpieniu wiceminister Przydacz zarysował najważniejsze kierunki polskiej polityki zagranicznej w kontekście relacji z Federacją Rosyjską, Ukrainą i Białorusią, a także innymi państwami obszaru postsowieckiego. Mówiąc o agresywnej polityce rosyjskiej wskazał w szczególności na konsekwentnie realizowane przez Polskę działania, których celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa państwa, a także na aktywność naszego kraju w unijnej polityce sankcyjnej. Zaznaczył jednocześnie, że Polska wspiera rosyjskie społeczeństwo obywatelskie i diasporę rosyjską, czego przykładem jest zorganizowane w październiku br. w Warszawie Forum Niemcowa.

Wiceszef MSZ podkreślił szczególne miejsce Ukrainy w polskiej polityce zagranicznej, pozytywnie oceniając dynamikę polsko-ukraińskich relacji dwustronnych, w tym także współpracę w kwestiach historycznych. Podsekretarz stanu wspomniał także o polskim wsparciu Kijowa w realizacji europejskich i transatlantyckich ambicji Ukrainy. – Jesteśmy aktywnym orędownikiem zacieśniania relacji Kijowa z Sojuszem Północnoatlantyckim i Unią Europejską – podkreślił. Wiceminister Przydacz odniósł się także do relacji z Mińskiem, podkreślając znaczenie działań Polski mających na celu wzmocnienia suwerenności Białorusi. Zaznaczył, że poprawa klimatu w relacjach politycznych z Mińskiem tworzy dobrą atmosferę do rozwiązywania problemów dwustronnych i wpływa na wzrost współpracy gospodarczej.

Wiceszef polskiej dyplomacji podkreślił także polską aktywność w związku z 10. rocznicą powstania Partnerstwa Wschodniego oraz podsumował działania Polski w  ramach pomocy rozwojowej. – Niezmiennie jesteśmy zaangażowani we wspieranie procesu reform, szczególnie na Ukrainie, w Mołdawii i Gruzji – zaznaczył.  Wiceminister wspomniał także o poszukiwaniu przez Polskę nowych form współpracy z krajami Kaukazu Południowego i Azji Centralnej.

Konferencję „Polska Polityka Wschodnia 2019” już po raz piętnasty zorganizowało Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, we współpracy z instytucjami zajmującymi się polityką wschodnią, a także Urzędem  Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, Miastem Wrocławiem i Miastem Gdańskiem. Wydarzenie odbyło się w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich w stolicy Dolnego Śląska oraz w Zamku na Wodzie w Wojnowicach. Patronat nad konferencją objął Minister Spraw Zagranicznych RP Jacek Czaputowicz.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Fot. Paulina Deryło / MSZ