W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Marcin Przydacz wziął udział w konsultacjach polsko-tureckich

12.01.2021

Najważniejsze aspekty polityki wschodniej, kwestie bezpieczeństwa oraz współpracy bilateralnej były tematami wideokonferencji wiceszefa polskiej dyplomacji z jego tureckim odpowiednikiem Sedatem Önalem.

2020.01.12 Warszawa . Minister Marcin Przydacz . Webinarium Turcja .
Fot. Tymon Markowski / MSZ

Obaj rozmówcy stwierdzili, że w obliczu niepokojów, z którymi mamy do czynienia m.in. na Kaukazie Płd. i w Europie Wschodniej, niezbędne jest wiarygodne i efektywne zaangażowanie międzynarodowe – w szczególności w ramach instrumentów oferowanych przez istniejące formaty OBWE i NATO. Wiceministrowie spraw zagranicznych Polski i Turcji podkreślili także, że wszelkim działaniom państw i organizacji międzynarodowych powinien przyświecać  prymat prawa międzynarodowego. 

W kwestii bezpieczeństwa międzynarodowego wiceszef polskiej dyplomacji podkreślił znaczenie jedności transatlantyckiej i współpracy w ramach NATO, przypomniał wparcie udzielone przez Polskę na prośbę Turcji w ramach Dostosowanych Środków Wzmocnienia dla Turcji. Tematem wtorkowych rozmów był także trilog polsko-turecko-rumuński, ustanowiony w 2012 r. – Jest on ważną platformą współpracy między naszymi trzema państwami, reprezentującymi wschodnią i południową flankę NATO – ocenił wiceminister Przydacz. Trilog tworzy unikalny format i pozwala ściślej koordynować kwestie o żywotnym znaczeniu dla Polski, Turcji i Rumunii oraz dla regionu, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa narodowego i współpracy transatlantyckiej.

Podczas wideokonferencji omówiono także kwestie współpracy bilateralnej. Polski wiceminister wyraził zadowolenie z rozwoju stosunków dwustronnych. – Polska przywiązuje dużą wagę do współpracy z Turcją. Ankara jest dla nas ważnym partnerem, a podstawą partnerstwa są nasze relacje historyczne i wspólne członkostwo w NATO – zaznaczył.

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Fot. Tymon Markowski / MSZ

{"register":{"columns":[]}}