W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Paweł Jabłoński o osiągnięciach i perspektywach współpracy energetycznej w Inicjatywie Trójmorza

23.09.2021

Podsekretarz stanu w MSZ, Paweł Jabłoński, wziął udział w trzecim spotkaniu ministrów Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetyczno-Klimatycznej (P-TECC).

Podsekretarz stanu w MSZ, Paweł Jabłoński przemawia podczas panelu o Inicjatywie Trójmorza

Rozmowy ministrów dotyczyły m.in. bezpieczeństwa dostaw, efektywności energetycznej, czy wykorzystaniu OZE. W swoim wystąpieniu podczas panelu zamykającego konferencję wiceszef MSZ wskazał na korzyści, jakie niesie ze sobą zacieśniona współpraca w gronie państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz USA w obszarze energetyki. Podsekretarz stanu zwrócił m.in. uwagę na rolę wodoru w procesie transformacji energetycznej i zachęcił państwa należące do Inicjatywy Trójmorza do wspólnych działań na rzecz rozwoju projektów wodorowych w regionie. Wiceminister wskazał także na zagrożenia i wyzwania przed którymi stoi obecnie region Europy Środkowo-Wschodniej i podkreślił konieczność wzmocnienia współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa, m.in. dla lepszej ochrony infrastruktury energetycznej. 

 

                                                                    ***

Inicjatywa Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej została ogłoszona przez Ricka Perry’ego, Sekretarza Energii USA, podczas trzeciego szczytu Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie we wrześniu 2018 r. Celem inicjatywy ma być rozwój współpracy energetycznej pomiędzy USA i europejskimi sojusznikami. Po zmianie administracji w USA współpraca pomiędzy państwami została poszerzona o kwestie klimatyczne.

Inicjatywa Trójmorza to projekt zainicjowany w 2015 roku przez prezydentów Polski i Chorwacji, którego strategicznym celem jest wzmocnienie jedności UE i przestrzeni euroatlantyckiej. W Inicjatywie uczestniczy 12 krajów Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej, które koncertują się na rozwijaniu połączeń infrastrukturalnych pomiędzy sobą w obszarze transportu, energii i cyfryzacji, aby jak najlepiej wykorzystać potencjał naszego regionu.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}