W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Paweł Jabłoński uczestniczył w dyskusji OBWE nt. wzmacniania bezpieczeństwa regionu śródziemnomorskiego

03.11.2020

– Aby skutecznie odpowiadać na wyzwania w regionie Morza Śródziemnego, takie jak konflikty zbrojne, terroryzm i ekstremizm – których skutki szczególnie w ostatnich dniach odczuwają także inne kraje Europy, nielegalna migracja, naruszanie praw człowieka, degradacja środowiska naturalnego, czy konflikty zbrojne, potrzebujemy ciągłego, szczerego i otwartego dialogu. Współpraca w ramach Śródziemnomorskiego Partnerstwa OBWE na rzecz Współpracy daje nam taką możliwość -powiedział wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński podczas dzisiejszej ministerialnej wideokonferencji poświęconej promowaniu bezpieczeństwa w regionie śródziemnomorskim OBWE.

2020.11.03 Warszawa . Minister Pawel Jablonski . Wideokonferencja srodziemnomorska OBWE .
Fot. Tymon Markowski / MSZ

Konferencja zorganizowana w ramach szwedzkiego przewodnictwa w Partnerstwie Śródziemnomorskim OBWE była okazją do pogłębionej dyskusji na temat sytuacji bezpieczeństwa w regionie oraz perspektyw jej rozwoju. OBWE, poprzez stały dialog i wspólne inicjatywy dzieli się z partnerami śródziemnomorskimi swoimi doświadczeniami.

Na wszystkich międzynarodowych forach Polska zawsze była zdecydowanym orędownikiem zaangażowania w regionie, w duchu solidarności i wzajemnego szacunku. Te cele przyświecały również naszym działaniom w ramach Rady Bezpieczeństwa ONZ. Staramy się dzielić naszymi doświadczeniami, wnosić wartość dodaną i przyczynić się w ten sposób do utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Partnerstwo Śródziemnomorskie OBWE jest dobrym narzędziem do realizacji tych celów – dodał wiceminister w swojej wypowiedzi.

1 stycznia 2021 r. Polska obejmie roczne przewodnictwo w Partnerstwie Śródziemnomorskim OBWE na rzecz Współpracy (The OCSE Mediterranean Partnership for Cooperation). Szczególne relacje OBWE z partnerami śródziemnomorskimi tj. Marokiem, Algierią, Tunezją, Egiptem, Jordanią i Izraelem sięgają roku 1975 i tzw. Aktu z Helsinek. Aktywność Polski w ramach Partnerstwa Śródziemnomorskiego stanowić będzie pierwszy etap przed objęciem właściwego Przewodnictwa w OBWE w 2022 r.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Fot. Tymon Markowski / MSZ

{"register":{"columns":[]}}