W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Paweł Jabłoński wziął udział w spotkaniu ministrów ds. współpracy rozwojowej państw UE

29.09.2020

Europejskie wsparcie dla Afryki w obliczu pandemii Covid-19, bezpieczeństwo żywnościowe, negocjacje wokół porozumienia UE z państwami AKP oraz sytuacja na Białorusi to główne tematy dzisiejszej nieformalnej dyskusji w formule wideokonferencji ministrów państw UE odpowiedzialnych za politykę rozwojową.

Wiceminister Paweł Jabłoński wziął udział w spotkaniu ministrów ds. współpracy rozwojowej państw UE

– Polska kontynuuje wsparcie w ramach tzw. podejścia Team Europe, kolektywnej inicjatywy UE mającej na celu przeciwdziałaniu rozwojowi pandemii COVID-19 i walki z jej skutkami. Wkład całej UE (instytucji i państw członkowskich) na rzecz tej inicjatywy przekroczył już 37 mld EUR, natomiast Polski wkład opiewa na sumę 25 mln EUR - kwota ta obejmuje zarówno przeorientowanie części działań w ramach polskiej pomocy dwustronnej, jak również wsparcie mechanizmów wielostronnych. Szybka reakcja UE w ramach inicjatywy Team Europe w Afryce wzmocniły ogólną pozycję UE jako strategicznego i zaufanego partnera, który potrafi budować skuteczne partnerstwa z Afryką oraz przyczyniła się do walki z antyunijną dezinformacją – podkreślił wiceszef polskiej dyplomacji. Dodatkowo wskazał na konieczność dalszej koordynacji działań pomiędzy placówkami zagranicznymi a Delegaturami UE, które zapewnią lepszą widoczność obecności UE w Afryce i pomogą w walce z dezinformacją.

Do udziału w dyskusji został zaproszony David Beasley, Dyrektor Wykonawczy w World Food Programme, który podzielił się swoimi spostrzeżeniami nt. bezpieczeństwa żywnościowego w Afryce w trakcie trwającej pandemii. Podkreślił, że jeśli nie podejmiemy konkretnych kroków, liczba osób cierpiących w wyniku braku bezpieczeństwa żywnościowego w ciągu najbliższych lat się podwoi.

W trakcie spotkania omówiony został także stan negocjacji nowego porozumienia UE z państwami AKP – umowy post-Kotonu oraz sytuacja na Białorusi, która w obliczu trwających protestów, wymaga pilnej interwencji i refleksji nt. wykorzystania instrumentów wsparcia na rzecz społeczeństwa obywatelskiego w dyspozycji UE. WiceministerPaweł Jabłoński podkreślił wsparcie Polski i wymienił działania w ramach programu „Solidarni z Białorusią”.

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

fot. Gabriel Piętka / MSZ