W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Piotr Wawrzyk wziął udział w debacie z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia upamiętniającego ofiary aktów przemocy ze względu na religię lub przekonania

21.08.2020

– Temat zapobiegania przemocy na tle religii lub przekonań powinien mieć dla nas znaczenie szczególne i jest od kilku lat stale podnoszony przez Polskę w debacie międzynarodowej – zaznaczył wiceminister Piotr Wawrzyk podczas dzisiejszej dyskusji panelowej współorganizowanej przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu oraz The Warsaw Institute.

2020.08.21 Warszawa . Minister Piotr Wawrzyk . Wideokonferencja debata RODM Torun .
Fot. Tymon Markowski / MSZ

Ograniczenia wolności religii lub przekonań mają miejsce na wszystkich kontynentach i dotyczą osób wyznających różne religie, mających odmienne przekonania, a także osób bezwyznaniowych. – Tegoroczne obchody 22 sierpnia mają dość szczególny wymiar ze względu na trwającą epidemię COVID-19, która pogłębiła niektóre istniejące nierówności i dyskryminacje – podkreślił wiceminister Wawrzyk.

Pomysł zorganizowania dyskusji panelowej z udziałem wybitnych polskich akademików i działaczy – ks. dr. Mariusza Boguszewskiego, dyrektora biura Pomocy Kościołowi w Potrzebie, ks. prof. Piotra Roszaka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz dr. Mariusza Sulkowskiego z Instytutu Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego – zrodził się z potrzeby dalszego upowszechniania w Polsce wiedzy o tym, czym jest wolność religii lub przekonań.

Międzynarodowy Dzień upamiętniający ofiary aktów przemocy ze względu na religię lub przekonania, obchodzony 22 sierpnia, ustanowiony został jednogłośnie przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2019 roku z inicjatywy Polski, wspieranej przez międzyregionalną grupę państw, w skład której weszły Stany Zjednoczone, Kanada, Brazylia, Jordania, Irak, Egipt, Nigeria i Pakistan. Ustanowienie tego dnia i jego coroczne obchody, zarówno międzynarodowe, jak i na szczeblu narodowym, poza aspektem upamiętniającym, przyczynią się do zwiększania świadomości społeczności międzynarodowej nt. problemu ofiar prześladowań religijnych.

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

fot. Tymon Markowski / MSZ

{"register":{"columns":[]}}