W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wideokonferencja ministra Czaputowicza z szefami polskich urzędów konsularnych ws. działań na rzecz powrotu Polaków do kraju

17.03.2020

Aktualna sytuacja Polaków przebywających poza granicami kraju oraz wsparcie przez służbę konsularną powrotu do Polski obywateli polskich przebywających za granicą były tematami dzisiejszej wideokonferencji z udziałem szefa polskiej dyplomacji i kierowników urzędów konsularnych w krajach europejskich.

2020.03.17 Warszawa . Minister Jacek Czaputowicz . Wideokonferencja ambasadorzy . Fot. Tymon Markowski / MSZ

Dyskusja, w której uczestniczyli konsulowie RP urzędujący w Belgii, Danii, Francji, Austria, Niemczech i Norwegii, stanowiła element działającego całodobowo Zespołu Zarządzania Kryzysowego, którego głównym zadaniem jest wypracowanie rozwiązań dla Polaków, którzy przebywają za granicą i mają problem z powrotem do Polski. Służba dyplomatyczna i konsularna jest w pełni zmobilizowana i pracuje w trybie nadzwyczajnym.

W trakcie wideokonferencji omówiona została sytuacja w krajach urzędowania konsulatów, potencjalne skutki dla Polaków wdrażanych przez władze tych krajów procedur nadzwyczajnych, jak też wysiłki na rzecz wsparcia powrotu Polaków do kraju. Dziękując za wytężoną w ostatnich dniach pracę polskich służb konsularnych, minister Czaputowicz podkreślił, że konsulowie dostarczają kluczowych informacji co do sytuacji Polaków za granicą. – Jest ona istotna dla definiowania strategii o kierunkach priorytetowych, do których  powinny być organizowane loty specjalne lub wspierane organizacje transportu Polaków w inny sposób – zaznaczył.  

 Minister Czaputowicz wskazał także, że pandemia koronawirusa jest sytuacją wyjątkową, a ta wymaga nadzwyczajnych działań i poświęcenia ze strony polskiej dyplomacji. – Działania podejmowane przez polskie konsulaty są kluczowe dla zapewnienia w tej trudnej chwili bezpieczeństwa Polakom i ich rodzinom przebywającym za granicą – powiedział minister Czaputowicz. Przypomniał przy tym, że ponad 30 tysięcy Polaków przebywających obecnie za granicą zwróciło się o pomoc w powrocie do Polski. – Szacujemy, że w najbliższych dniach liczba ta może jeszcze wzrosnąć, zwłaszcza w krajach, w których zlokalizowane są urzędy konsularne, które Państwo reprezentujecie – zauważył.

 Szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że w chwili obecnej niezbędne jest zapewnienie przez wszystkie zaangażowane służby i instytucje jak najszybszego powrotu Polaków do kraju. Przypomniał o sprawnej współpracy w tym zakresie ze Strażą Graniczną, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz innymi podmiotami podejmującymi i wysiłki w tym zakresie.

Rozmowa była także okazją do podsumowania dotychczasowych działań polskich placówek konsularnych. W związku z obecną sytuacją MSZ wprowadziło rozwiązania organizacyjne w urzędach, które pozwalają na zwiększenie potencjału reagowania na potrzeby Polaków. Placówki pracują w trybie kryzysowym, zostały powołane specjalne zespoły mające na celu pomoc naszym obywatelom. Polscy konsulowie poinformowali także o wzmocnieniu dyżurów konsularnych, co pozwoliło nie tylko na sprawniejszą odpowiedź na potrzeby polskich obywateli, ale na jak najszybsze pozyskanie informacji co do organizacji ich powrotów do Polski.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych 
Biuro Rzecznika Prasowego 

Foto: Tymon Markowski / MSZ

Zdjęcia (3)