W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wideokonferencja ministra Jacka Czaputowicza z ministrem spraw zagranicznych Białorusi Uładzimirem Makiejem

20.03.2020

Z inicjatywy Polski, 20 marca 2020 roku odbyła się wideokonferencja ministra Jacka Czaputowicza z jego białoruskim odpowiednikiem ministrem Uładzimirem Makiejem. Rozmowa zastąpiła planowaną na ten dzień oficjalną wizytę, która została (co podkreśliły obie strony) jedynie odłożona w czasie ze względu na pandemię wirusa SARS-CoV-2. Ministrowie zgodzili się, że jak tylko będzie to możliwe spotkają się w Warszawie zgodnie z pierwotnym planem i omówią szerokie spektrum dwustronnych stosunków pomiędzy Polską a Białorusią.

2020.03.20 Warszawa . Minister Jacek Czaputowicz . Wideokonferencja Bialorus .
Fot. Tymon Markowski / MSZ

W obliczu pandemii wirusa SARS-CoV-2, głównym tematem rozmowy była kwestia wzajemnego wsparcia dla obywateli Polski i Białorusi, których dotknęły obostrzenia wprowadzane przez poszczególne państwa, w tym decyzje o zamknięciu granic. Minister Makiej podziękował stronie polskiej za bardzo dobrą komunikację w trakcie kryzysu, a także konkretne praktyczne wsparcie dla obywateli Białorusi powracających z Polski. Rozmówcy zgodzili się, że pomimo dużego obciążenia dla służb granicznych, celnych i porządkowych wszystkie problemy są stopniowo rozwiązywane, a kolejki na granicy są obecnie niewielkie. – MSZ ściśle współpracuje z MSWiA oraz Strażą Graniczną, by zaoferować obywatelom Białorusi wszelką pomoc, która pozwoli im wrócić bezpiecznie i możliwie sprawnie do domu – powiedział minister Czaputowicz. Rozmowa dała także możliwość wyjaśnienia bieżących, szczegółowych informacji dotyczących konkretnych zasad przekraczania granicy i tranzytu przez terytorium RP (ruch osobowy i transport ciężarowy).

Ministrowie wyrazili przekonanie, że utrzymanie i dalszy rozwój dobrych relacji politycznych oraz wzajemnego zaufania pozostają niezmiennie wspólnym celem Warszawy i Mińska. Szefowie dyplomacji omówili stan i perspektywy dalszej współpracy, także w takich obszarach jak dialog historyczny, kwestie edukacji mniejszości oraz uregulowanie statusu wszystkich organizacji reprezentujących Polaków zamieszkujących terytorium Białorusi. 

Nawiązując do wcześniejszej rozmowy ministra Makieja z pełnomocnikiem rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, min. Naimskim, omówiono kwestie polskiego wsparcia dla Białorusi w zakresie dostaw surowców energetycznych, w tym ropy naftowej. Minister Czaputowicz podkreślił, że polskie zaangażowanie na rzecz Białorusi cieszy się szerokim poparciem politycznym i społecznym w naszym kraju. Zwrócił także uwagę na problemy Związku Polaków na Białorusi i wciąż ograniczone możliwości nauczania języka polskiego w państwowych szkołach na Białorusi.

Podczas rozmowy omówiono także kwestie relacji Białorusi z Unią Europejską oraz NATO, dalszej współpracy gospodarczej, a także możliwości wstąpienia Białorusi do Światowej Organizacji Handlu. Minister Czaputowicz przypomniał, że znaczenie Białorusi w międzynarodowym systemie współpracy i organizacjach międzynarodowych będzie wzrastać wraz z demokratyzacją państwa oraz wzrostem swobód obywatelskich i gospodarczych.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Fot. Tymon Markowski / MSZ

 

{"register":{"columns":[]}}